Wybór odpowiedniego rusztowania- jak to zrobić?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w której konieczny okazuje się remont dachu lub innego elementu na dużych wysokościach. Jest to dość problematyczne i z pewnością bez odpowiedniego rusztowania się nie obędzie. Koszt kupowania lub wynajmu jest stosunkowo wysoki, dlatego warto wcześniej się zastanowić nad tego typu inwestycją. Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu na temat tego, jak wybierać rusztowanie.

Jakie maksymalne obciążenie?

Wybierając rusztowanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Standardowe rusztowania, które można znaleźć na rynku, mają obciążenie, które oscyluje w granicach 200-250 kg/m2. Jest to zdecydowanie wystarczająca wartość, która sprawdzi się przede wszystkim do prac elewacyjnych. Jednakże w przypadku, kiedy zdajemy sobie doskonale sprawę, że będziemy mieć do czynienia z ciężkimi materiałami, warto posiąść systemy rusztowań, które są w stanie bez większych problemów utrzymać nawet 60 kg/m2, co wydaje się być wartością zdecydowanie wystarczającą. W tym przypadku użytkownik ma jednak do czynienia z możliwością użycia mniejszej ilości poziomów, a także z krótszymi podestami, co może mieć duże znacznie podczas prac na wysokościach.

Wysokość i szerokość rusztowania- jaka będzie najbardziej optymalna?

Istotne są również informacje na temat wysokości i szerokości. W tym pierwszym przypadku, z im większą ceną mamy do czynienia, tym wyższe będzie rusztowanie. Należy wcześniej określić, jak wysoki jest budynek, który będzie remontowany. W praktyce systemy rusztowania mają od 15 do 60 metrów. Przykładowo w przypadku 10 pięter, mamy do czynienia z ok. 30 metrów wysokości.

Ważne jest, aby określić niezbędną szerokość. Oczywiście wiąże się to z tym, że jeśli konstrukcja będzie wąska, to pole do manewru podczas pracy będzie znacznie mniejsze. Z reguły na rynku znaleźć można egzemplarze, których szerokość wynosi 70 cm, jednak w skrajnych przypadkach stosowane są te 110 cm.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…