Wózki paletowe są nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdego sklepu, nawet tego najmniejszego. Bardzo często zdarza się tak, że trzeba przewieść ciężki ładunek na palecie. Naturalnie, można to wykonać samodzielnie, przenosząc po trochę ładunek, ale nie oszukujmy się: czas to pieniądz. A dźwiganie ciężarów nie wpływa korzystnie na nasz kręgosłup. Dlatego paleciak może nas wybawić z niejednej opresji.

Dobry wózek widłowy

Głównym zadaniem wózka widłowego jest umożliwienie przewiezienie ładunku, zachowując przy tym najwyższy z możliwych stopień bezpieczeństwa w pracy. Dzięki użytych surowców do jego produkcji, takich jak między innymi stal, wózek jest bardzo wytrzymały i zdolny do uniesienia i transportu bardzo dużych obciążeń. Najlepszej jakości produkty wykorzystane do budowy paleciaka idą w parze z solidnym wykonaniem, dzięki któremu zakup posłuży nam na długie lata.

Wózek wózkowi nie równy, czyli jak wybrać dobrze

Pośród szerokiej oferty na naszym rynku możemy znaleźć wózki o przeróżnych parametrach. Jak wśród tej bogatej oferty zachować zimną krew i wybrać odpowiedni? Przede wszystkim, musimy na samym początku ustalić pewne kryteria, które pomogą nam przy wyborze, a przynajmniej znacząco zawęża zakres poszukiwań idealnego wózka. Pierwszym z nich jest koszt, jaki możemy przeznaczyć na inwestycję. Jedne z tańszych paleciaków możemy nabyć już od ceny oscylującej w granicy tysiąca złotych.

Wózki paletowe
Wózki paletowe

Kolejnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę jest ich zdolność uniesienia ładunku. Na rynku można przeważnie znaleźć wózki paletowe zdolne podjąć od pięciuset do nawet trzech i pół tony. W zależności od potrzeb, warto wybrać swój wymarzony sprzęt, jednak warto zostawić sobie na wszelki wypadek mały zapas, na wypadek niespodziewanej partii materiału.

Kolejnym elementem istotnym w wyborze paleciaka jest długość wideł. W zależności od potrzeb i wielkości ładunków, a także użytkowanej przestrzeni, możemy wybrać długość od 80 do 200 centymetrów. Same widły będą się między sobą różnić szerokością. Warto o tym pamiętać, gdyż w obu przypadkach rozkład siły działającej na wózek paletowy może być zupełnie inny.

Innym rozwiązaniem jest wybór napędu wózka. Na rynku są dostępne wózki ręczne, które poruszają się jedynie dzięki fizycznej pracy operatora, a także półelektryczne i elektryczne. Te dwa ostatnie różnią się między sobą mechanizmem unoszenia. O ile obydwa modele mają elektryczną jazdę, o tyle paleciak półelektryczne będzie potrzebował ręcznej kontroli podczas unoszenia towaru.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…