Jeszcze 50 lat temu jedliśmy to wszystko, co nam podano na stół. Dziś wybrzydzamy, ale przecież żywność jest już inna niż kiedyś.

Wśród produktów odżywczych godnych dużej uwagi znajdują się wytwory „jedzeniopodobne”, tym groźniejsze dla organizmu, im bardziej smaczne. Ponieważ ogromna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze nowoczesne jedzenie, podjęliśmy próbę sięgnięcia do wyników badań. Tak powstał szereg uwag, które warto zapamiętać i potraktować je poważnie. Oto one:

  1. Łącz dobre białko, dobre tłuszcze i dobre węglowodany w każdym posiłku. Dobry tłuszcz znajdziesz w rybach, oliwie z oliwek extra virgin, w samych oliwkach, orzechach, nasionach i awokado. Dobre węglowodany to fasola, jarzyny, pełne ziarna i owoce. Dobre proteiny to soja, jajka, ryby, orzechy i ziarna jak widać – niektóre produkty zawierają podwójne składniki).
  2. Do swojego śniadania włącz takie produkty, jak: jajka, orzechy, nasiona, masło orzechowe, tofu oraz proteinowy shake.
  3. Wyeliminuj ze swojej diety cukier i białą mąkę (w szerokim rozumieniu – żywność na bazie pszenicy).
  4. Co trzy godziny staraj się jeść „kanapki orzechowe” – migdały, orzechy włoskie i laskowe oraz pestki z dyni.
  5. Pamiętaj, że fruktoza zawarta w owocach nie czyni żadnych szkód twojemu zdrowiu. Wprost przeciwnie – działa ona odżywczo. Natomiast te same owoce przetworzone w konserwowany sok czy konserwowany kompot powinieneś raczej omijać z uwagi na składniki konserwowe, o których przeczytasz niżej.
  6. Jeżeli jesz mniej kalorii niż powinieneś, to twoje ciało wyczuwa niebezpieczeństwo i włącza system alarmowy, chroniący cię przed zagłodzeniem – twój rozpędzony metabolizm ulega spowolnieniu.
  7. Każda dieta odchudzająca powoduje utratę tkanki mięśniowej, pozostawiając tkankę tłuszczową na swoim miejscu. Taka dieta, wbrew pozorom czyni cię tłustymi!
  8. Nie licz kalorii! Zwracaj uwagę na ich źródło, bo w dużym stopniu od tego źródła zależy czy będziesz zdrowy, czy chory. Kaloria to ilość energii potrzebnej do ogrzania 1 grama wody o 1 stopień. Dostajemy kalorie z pożywienia, które ulega procesom chemicznym w naszym systemie pokarmowym oraz krwionośnym. Na skutek tych procesu nasz aparat metabolizujący przetwarza jedzenie w energię. Jedzenie jest naszym paliwem, bez którego nie „pojedziemy”!
  9. Potrzebujemy określonej liczby kalorii do utrzymania podstawowych funkcji organizmu. Natomiast dodatkowej ich liczby potrzeba nam do takich czynności, jak wstanie z łóżka o poranku i rozpoczęcie codziennych czynności.
  10. Gwałtowna absorpcja cukru z jedzenia i napojów powoduje wzrost poziomu cukru we krwi oraz wzrost poziomu insuliny. To z kolei skutkuje podwyższeniem poziomu cholesterolu i trójglicerydów, spalaniem tłuszczu wątroby i nabieraniem tkanki tłuszczowej.
  11. Jedzenie to nie tylko paliwo, ale też źródło informacji oraz instrukcja dla twoich genów kontrolujących metabolizm. Geny powiadamiają organy, jak przerobić jedzenie i w jakim tempie.
  12. Nie ma jednolitej instrukcji dla J. Zj wszystkich osób chcących „wypięknieć” na jakiejś diecie. Każdy z nas ma odmienny kod DNA, który wyznacza nasze potrzeby i możliwości. Od kodu DNA zależy, w jakim stopniu nasz organizm będzie potrzebował tłuszczu, protein czy węglowodanów do utrzymania równowagi biologicznej. Nie ma więc jedynej, perfekcyjnej diety. Jest za to zasada ogólna, dotycząca każdego: „Jedz świeże, całe, nieprzetworzone pokarmy”. Prawie nic, co znajduje się w opakowaniach z długim terminem ważności, nie nadaje się do zdrowego odżywiania.
  13. Dieta śródziemnomorska dostarcza 40% kalorii z tłuszczu zawartego w oliwkach. Ten rodzaj tłuszczu chroni przed ryzykiem chorób serca, cukrzycą i rakiem. A oto zawartość podobnego tłuszczu jednonienasyconego w produktach: extra virgin olive oil – 73 proc., orzechy laskowe – 50 proc., migdały – 35 proc., nasiona sezamu – 20 proc., pestki z dyni – 16 proc., avocado – 12 proc.
  14. Jest dużym nieporozumieniem opinia, że żółtko jaj zawiera mnóstwo nasyconego tłuszczu i że trzeba się go obawiać. Jajka mają wręcz niedostrzegalny wpływ na zawartość twojego cholesterolu we krwi. Poza tym jajka to doskonałe źródło protein, a najlepsze są te, które zawierają kwasy Omega-3.
  15. Boisz się cholesterolu? Wypatrujesz go w świeżych produktach? Najwyższy czas przestać. Otóż nawet jedząc cholesterol, nie zwiększasz poziomu twojego cholesterolu. Cholesterol wziął się z przetworzonych tłuszczów nasyconych (nie ze świeżych!), ze słodyczy i z przetworzonych węglowodanów.
  16. Najbardziej niebezpieczne są tłuszcze trans, częściowo uwodornione,np. margaryna, czyli „sfałszowane masło”. Blokuje ona twój metabolizm, powiększa ciężar ciała, podnosi ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca i raka. Tę truciznę konsumujemy jednak na całej planecie bez ostrzeżenia ze strony oficjalnych czynników. Jest ona używana prawie w każdym komercjalnym procesie pieczenia i pakowania jedzenia, co gwarantuje długą ważność do spożycia. A przecież nietrudno jest przekonać się, że po otwarciu kostki margaryny żaden insekt nie zbliży się do niej.
  17. Tłuszcze trans nigdy nie jełczeją, jak np. masło. Krakersy i ciastka nasycone tym tłuszczem mogą leżeć w sklepie miesiącami. Jeżeli toksyczne substancje wytrzymują tyle czasu, to wyobraź sobie, co one mogą zrobić z twoim organizmem, gdy w nim „zamieszkają”.
  18. Dopiero 1 stycznia 2006 roku amerykańska Federacja Leków i Żywności wpisała tłuszcz trans na listę żywności skażonej. Spowalnia ona nasz metabolizm, wplata się w kod DNA.
  19. Włóknik jest tym, co sprawia, że indeks glikemiczny [IG] jest niski, a więc sprzyjający zdrowiu. Zwalnia on wchłanianie cukru do krwi, zapobiega tym samym gwałtownym skokom insuliny.
  20. Niektórzy kulturyści narzekają, że rankiem budzą się lżejsi niż byli wieczorem. Twierdzą, że wszystkiemu winny jest nocny katabolizm. Można, oczywiście, tak patrzeć na sprawę, a można też inaczej. Otóż im szczuplejszy budzisz się rano, tym bardziej oznacza to, że w czasie snu wspiera cię hormon wzrostu, który jest twoim najlepszym sprzymierzeńcem przy utrzymywaniu homeostazy (równowagi biologicznej). Jeżeli obudzisz się z taką samą wagą, z jaką poszedłeś spać, radzę ci umówić się na wizytę u lekarza – jesteś wyrwany spod ochrony!
  21. W czasie snu metabolizm jest spowolniony, tak więc każde niestrawione jedzenie pozostanie zmagazynowane „na później”. Niestety, zwykle jako tłuszcz! Proponuję nie jeść nic na 2-3 godziny przed snem, a jeśli już tego nie wytrzymujesz idź na spacer. Twoje organy muszą mieć czas na trawienie, a gdy zaśniesz, one zasną razem z tobą.
  22. Jedz powoli, bo szybkość wiąże się ze stresem, a stres działa niekorzystnie na metabolizm. Jedzenie w stanie stresu czyni nas tłustymi, bo nie trawimy właściwie. Hormony stresu zwalniają metabolizm i magazynują tłuszcz w obrębie brzucha.
  23. Strzeż się fruktozy zbożowej w syropie, która jest używana do słodzenia prawie wszystkiego, łącznie z aperitifami. Do roku 1970 lemoniady były słodzone cukrem, później zaś fruktozą zbożową. Taki supercukier gwałtownie wchodzi do krwi, powodując zmiany chemiczne i hormonalne. Dzieje się tak, bo do gry natychmiast wchodzi insulina, a komórki tłuszczowe zaczynają magazynować tłuszcz.
  24. Tradycyjna piramida żywnościowa wymaga odwrócenia do góry nogami. Zdrowe tłuszcze powinny być na dole, natomiast na górze produkty zbożowe, które prowadzą do epidemii otyłości.
  25. Jedz owoce całe, nie pij soków owocowych z opakowań o długim terminie przechowywania. To samo dotyczy warzyw. I wreszcie – jedz dzikie ryby, a nie te z hodowli.
  26. Od roku 1970 do 1990 nastąpił ogromny wzrost produkcji fruktozy zbożowej, która stała się popularnym czynnikiem konserwującym. W roku 1970 było tego 0,29 kg na osobę, teraz jest 33,4 kg na osobę. W 40 procentach jedzenia i napojów stosuje się ten składnik, co doprowadziło w USA do epidemii otyłości.
  27. Stołowy cukier jest kombinacją fruktozy i glukozy. Glukoza to podstawowy cukier używany do wyzwalania energii i metabolizmu. Często znajduje się on w innym jedzeniu, na przykład w fasoli i całych ziarnach. Natomiast fruktoza istnieje w owocach razem z włóknikiem i wiązką ochronną fitoskładników. Ta fruktoza nie stymuluje sekrecji insuliny, zamiast tego po prostu redukuje apetyt. Poza tym ilość przyjmowanej z owoców fruktozy jest nieporównywalnie mniejsza niż w słodzonych wysokoprocentową fruktozą napitków, nieporównywalne są też efekty metaboliczne. Owocowej fruktozie towarzyszy warstwa ochronna pod postacią włóknika, fitozwiązków, antyoksydantów, witamin i minerałów, co w sumie zwalnia absorpcję i ulepsza metabolizm. Pamiętajmy: jeżeli mamy nieodparty apetyt na sok owocowy z „pudełka długoterminowego”, to zmieszajmy go pół na pół z wodą mineralną! Będzie bezpieczniej. Cdn.
Białko
Białko

CZY PRAWDĄ JEST, ŻE: jedzenie tłuszczu czyni człowieka tłustym?

Nie! Ani zwiększenie diety tłuszczowej nie powoduje wzrostu wagi, ani zmniejszenie tej diety nie czyni człowieka szczupłym. 40 lat temu Amerykanie spróbowali odciąć tłuszcz od swojej diety. W rezultacie dwie trzecie populacji cierpi na nadwagę, panuje epidemia otyłości, dzieci chorują na cukrzycę, młodzież umiera młodziej niż jej rodzice. W ciągu tych 40 lat narodowe konsumowanie tłuszczu zmniejszyło się z 42 do 34 procent. Niepotrzebnie. Bo uboga w tłuszcz dieta stała się dla odmiany bogata w związki węglowodanowe – biała mąka, biały ryż, cukier, ciasta. Wszystko to jest łatwe w produkcji i w dystrybucji.

CZY PRAWDĄ JEST, ZE: jeżeli jesz tyle samo kalorii, ile spalasz, to utrzymujesz stałą wagę ciała, a jeżeli mniej — tracisz wagę?

Nie! Otóż kalorie są absorbowane na różne sposoby, mają różną ilość włóknika, węglowodanów, protein, tłuszczu i składników odżywczych. Każdy z nich daje odmienne sygnały metaboliczne, które kontrolują twoją wagę. Na przykład cukier z oranżady wchodzi do krwi gwałtownie, podczas gdy taka sam ilość cukru stołowego wchodzi wolniej, a cukier z fasoli bardzo wolno. Pijąc różnego rodzaju wody słodzone, nawet nie zdajesz sobie sprawy, że zawarty w nich cukier zostanie zmagazynowany jako tłuszcz.

Michał Warecki

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…