STUDNIE

 

           Budowa studni nie jest skomplikowanym procesem, a często jest bardzo przydatna np. na ogrodzie. Nie tylko będzie pomocna w podlewaniu roślin, lecz wykonana z odpowiednich materiałów pięknie ozdobi otoczenie.

 

RODZAJE STUDNI

Studnie jak większość rzeczy mają swój podział – w przypadku tych wodnych ujęć nie jest on bardzo złożony. Wyróżnią się dwa główne rodzaje:

  • studnia użytkowa – jest doskonałym sposobem w przypadku awarii wodociągowych oraz potrafi zoptymalizować koszty zużycia wody. Budowa takiej studni jest jednak trudniejsza, ponieważ w wielu wypadkach należy wykopać głęboki dół.
  • studnia ozdobna – świetnie wpasuje się w nasze środowisko, szczególnie wtedy gdy materiałowo i kolorystycznie będzie taka sama jak altana czy domek. Tego rodzaju studnie mogą być miejscem do przechowywanie różnych rzeczy ogrodowych.

 

BUDOWA STUDNI

Budowę studni należy dokładnie przemyśleć, niezależnie od tego, jakiego jest rodzaju, najpierw należy stworzyć projekt studni. Jeśli decyzja padła na studnię użytkową, musi zostać wykonany głęboki odwiert, w którym dno warto wyłożyć warstwą żwiru. Materiały muszą być nieprzepuszczalne i nie mogą negatywnie wpływać na jakość wody. W dalszej kolejności należy zamontować pompę, rurę osłonową oraz rurę filtracyjną, lecz do takich kroków są potrzebne specjalistyczne narzędzia, które zazwyczaj posiadają jedynie wykwalifikowani fachowcy. O wiele mniej skomplikowanym sposobem jest stworzenie studni ozdobnej, która wymaga łatwo dostępnych materiałów. Do jej budowy potrzeba szkieletu, czyli np. grubych desek, desek do obicia ścianek oraz do wyłożenia dna i zabudowania otworu, narzędzi do cięcia drewna itp. Wszystko zależy od tego jaką, studnię zamierza się wykonać (z jakiego surowca).

Możemy być jednak pewni, że takie ujęcie wody wpłynie na komfort oraz wygląd naszego ogrodu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…