Duży procent szansy

Sklepy spożywcze ciężko opisywać jako bezpieczne i pewne – na rynku dóbr szybko zbywalnych (FMCG) konkurenci nie biorą jeńców, a wojna cenowa wymusza coraz wymyślniejsze promocje, które dodatkową uszczuplają i tak skromne marże detalistów. Niemniej jednak w branży jest taki jeden format sklepowy, który wydaje się być ponadczasowym i wyjątkowo odpornym -nawet na problem marnej lokalizacji. Mowa oczywiście o nieśmiertelnym monopolowym, czyli punkcie zaopatrującym okolicznych klientów w trunki wysokoprocentowe. Nie o sklepie z wyszukanymi alkoholami w galerii handlowej, a po prostu o zwykłym nocnym – otwartej non stop osiedlowej oazie.

Otwarcie sklepu monopolowego wiąże się z koniecznością spełnienia kilku wymogów formalnych. Część z nich dotyczy uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu, a to oprócz papierologii wymaga też nakładów finansowych. Jeśli na naszych półkach ma gościć szeroki przekrój napojów -od najsłabszych do najmocniejszych, wówczas koncesja będzie kosztować nas ok. 3 tys. zł. Największą część inwestycji pochłonie sam remont i wyposażenie lokalu, w którym będziemy prowadzić biznes. Tu jednak uwaga – nie w każdym punkcie zyskamy pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Jeśli w sąsiedztwie lokalu znajduje się szkoła, żłobek, dom dziecka czy plac zabaw, to o urządzeniu w nim sklepu monopolowego możemy zapomnieć. Planując biznes, trzeba też uwzględnić koszty monitoringu i ochrony, zwłaszcza jeśli ma to być punkt działający bez przerw. Resztę stanowi sztuka pozyskiwania towaru – oczywiście bazą są hurtownie, ale niektórzy przedsiębiorcy wolą kupować całe ciężarówki alkoholu bezpośrednio u producentów. Dzięki temu uzyskują najniższe możliwe ceny.

– Warto wzbogacić swoją ofertę o papierosy – mówi Mirosław Polożański, właściciel jednego z „monopoli” na Mokotowie. – Przez to, że są drogie, pracują na dzienny utarg. Niestety, z ich sprzedaży nie ma dużego zysku, ale trzeba pamiętać, że zawsze przyciągają klientów. O tym, że większy asortyment to skuteczny wabik na klientów, doskonale wiedział też Mariusz Świtalski. Twórca Żabki i Biedronki, nazywany często ojcem chrzestnym polskiego handlu, od kilku lat w ramach Grupy Czerwona Torebka rozwija koncept sklepów monopolowo-spożywczych Małpka Express. W założeniu mają to być typowe osiedlowe punkty typu convenience, jednak z wyraźnym akcentem na wysokoprocentową ofertę.

Polacy w 2013 roku wypili średnio po 12,6 1 czystego alkoholu na głowę -o dwa więcej niż w 2012 roku. Raczej nie zapowiada się, by w najbliższych latach słowiańska dusza zamierzała w tym zakresie pościć. Zresztą widać to po liczbie sklepów monopolowych, która tylko w ubiegłym roku wzrosła o ponad jedną trzecią. Warto jednak pamiętać, że (jak to w biznesie handlowym) duże zarobki sklepu monopolowego gwarantuje przede wszystkim trafiona lokalizacja.

Pewniak to za mało

Stare powiedzenie mówi, że pewne są tylko podatki i śmierć. Z dużą dozą pewności możemy natomiast stwierdzić, że co jak co, ale biznes do pewnych rzeczy nie należy. Każdy z wymienionych pomysłów ma swoje silne, ale i słaby strony, a jedna forma gwarancji wiąże się w ich przypadku ze stroną popytową. Mamy zatem tylko oczekiwanie (często potwierdzone twardą statystyką), że na pewne usługi czy produkty w najbliższych latach chętnych nie zabraknie. To jednak za mało, by z powodzeniem ruszyć z własną firmą. Sukces w biznesie wymaga splotu wielu zmiennych – poza produktem i usługą kluczowe są ceny, obsługa, lokalizacja i ludzie, którzy biznes tworzą. Jeśli któregoś elementu zabraknie, to nawet największy pewniak może przynieść straty.

Grzegorz Morawski

Spis treści:

Część I https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-1/
Część II https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-2/
Część III https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-3/
Część IV https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-4/
Część V https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-5/
Część VI https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-6/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…