Wyobraź sobie, że właśnie stoisz w kolejce do okienka w urzędzie, do którego wybrałeś się, by założyć własną firmę. Pod ręką masz stos wypełnionych wniosków, a głowę pełną motywacji i chęci do działania. Teraz rozejrzyj się. Poza tobą czeka tam jeszcze dziewięciu pozytywnie nakręconych biznesowych pretendentów. Każdy pełen dobrych emocji i przekonany o własnych szansach na sukces. Wszyscy z niecierpliwością czekacie, aż pani poprosi was do okienka, a świat wielkich pieniędzy stanie przed wami otworem. Zanim jednak to się stanie, powinniście o czymś wiedzieć.

Trudna rzeczywistość

Smutne fakty są takie, że za 12 miesięcy na gospodarczym polu bitwy stać będziecie już tylko w siedmiu. Za pięć lat w akcji pozostanie już tylko trójka z was. Czy będziesz wśród nich?

Z pewnością wiele zależy nie tylko od twojego nastawienia do robienia biznesu, ale też od branży i specyfiki działalności, jaką zamierzasz podjąć. Największe wskaźniki przeżywalności obliczone przez GUS dla okresu 2008-2012 występowały w sektorze ochrony zdrowia (blisko 60 proc.) oraz obsłudze nieruchomości (45,6 proc.). Najgorzej jest w biznesie hotelowo-restauracyjnym, gdzie tylko jedna z pięciu firm założonych w 2008 roku pozostała na rynku do 2012 roku. Decydując się na założenie własnego biznesu, warto znać jeszcze kilka prawidłowości. Jak choćby tę, że na przetrwanie pierwszych pięciu lat większe (choć raptem o 2 pkt. proc.) szanse mają mężczyźni niż kobiety. Na długie horyzonty biznesowe mogą liczyć szczególnie przedsiębiorcy z przedziału wiekowego 40-44, zwłaszcza ci posiadający wykształcenie wyższe i pomaturalne. A już mistrzami przetrwania są byli menedżerowie. GUS podaje, że aż połowa byłych kierowników otwierających swoje firmy w 2008 roku przetrwała na rynku do 2013 roku.

Co zrobić, jeśli akurat nie mamy demograficznego szczęścia przebywania w którejś z uprzywilejowanych grup? Na pewno wyjściem jest znalezienie branży, której sprzyjają warunki gospodarcze, socjologiczne czy demograficzne. A przynajmniej rokują, że biznes może liczyć na stabilny popyt w długim horyzoncie czasowym.

Spis treści:

Część I https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-1/
Część II https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-2/
Część III https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-3/
Część IV https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-4/
Część V https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-5/
Część VI https://elliegoulding.pl/pomysl-na-bezpieczny-biznes-cz-6/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…