Działalność gospodarcza oparta na zasadach franczyzy to łatwiejszy sposób na prowadzenie własnej firmy. Minimalizuje też ryzyko bankructwa. Nie jest jednak gotową receptą na sukces. Rozpatrując decyzję o przystąpieniu do systemu franczyzowego, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim należy przeanalizować branżę, w którą planujemy zainwestować, i ocenić opłacalność przyszłego biznesu. Warto pamiętać, że oprócz kapitału, którym dysponujemy, ważne są też osobiste predyspozycje.
Analiza własna
Warto sprawdzić, czy dany biznes nam odpowiada. Pieniądze, które możemy zarobić, nie powinny być jedynym kryterium wyboru. Powodzenie biznesu zależy od osobistego wkładu przedsiębiorcy, pamiętajmy więc, żeby dobrać biznes do swoich umiejętności, predyspozycji i upodobań. Jeśli nie mamy sprecyzowanych preferencji, dokonajmy selekcji negatywnej, poprzez odrzucenie tych rodzajów działalności, których nie chcielibyśmy wykonywać.
Analiza posiadanego kapitału
Kiedy analizę własną mamy już za sobą, skupmy się na obliczeniach.
Przede wszystkim policzmy własne przychody i oszacujmy zobowiązania. Przychodem może być np. wynagrodzenie za pracę czy czynsz za mieszkanie, które wynajęliśmy innej osobie. Zobowiązania to tzw. kotwice finansowe, które obniżają naszą zdolność inwestycyjną. Obliczając posiadane zobowiązania, powinniśmy wziąć pod uwagę wszelkie posiadane obciążenia finansowe, np.: raty kredytów, koszt utrzymania samochodu czy stałe wydatki na gospodarstwo domowe. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem, powinniśmy wziąć pod uwagę także jego zarobki i jego zobowiązania. Kolejnym krokiem jest określenie kosztów, które możemy zlikwidować. Jeżeli np. co miesiąc wydajemy 200 zł na pakiet za telewizor i internet, a z jednej z tych opcji nie korzystamy, taki koszt możemy zmniejszyć, ograniczając zakres pakietu, pozostawiając opłatę za usługę, z której korzystamy częściej. Następnie zaplanujmy koszty zmienne na przyszłość, takie jak wakacje czy koszty urządzenia świąt. Kiedy te operacje mamy już za sobą, możemy przejść do obliczenia rentowności naszego gospodarstwa domowego. W tym celu musimy odjąć nasze przychody od kosztów. Pamiętajmy, żeby przychody i koszty obliczać za ten sam okres. Kwota, którą uzyskamy, da nam informację o tym, jakim kapitałem dysponujemy. To pozwoli ocenić, czy możemy pozwolić sobie na nową inwestycję i w jakiej wysokości.
SPIS TREŚCI
https://elliegoulding.pl/policz-zanim-zainwestujesz-cz-1/
https://elliegoulding.pl/policz-zanim-zainwestujesz-cz-2/
https://elliegoulding.pl/policz-zanim-zainwestujesz-cz-3/
https://elliegoulding.pl/policz-zanim-zainwestujesz-cz-4/
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.