Coraz częściej na ulicy możemy spotkać młodych ludzi ubranych w koszulki z przeróżnymi patriotycznymi hasłami i nadrukami. Z klatki piersiowej niejednego młodego chłopaka patrzą na nas ważne dla historii polski postacie, takie, jak na przykład Józef Piłsudski czy Witold Pilecki. W sprzedaży pojawiają się coraz częściej różne dodatki do odzieży – paski ze znakiem Polski Walczącej czy różnego rodzaju torby i plecaki oraz naszywki. Narodowe symbole wraz z bielą i czerwienią królują noszone są z dumą przez młodych, ale też przez tych nieco starszych. Tyle samo znajdzie się zwolenników jak i przeciwników mody na patriotyczną odzież. Czy patriotyzm powinno się nosić na koszulce, czy chować głęboko w sercu? A może jedno nie wyklucza drugiego?

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Pozerstwo i stereotypy – odwieczny problem

Nie da się ukryć – spora część osób, które zakładają na siebie koszulkę z patriotycznym nadrukiem, nie ma pojęcia o tym, co się na niej znajduje. Wielokrotnie słyszy się o tym, że jakaś osoba dumnie obnosząca się z słynną kotwicą – znakiem Polski Walczącej – nie wie nawet, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie. Tak zawsze było, jest i będzie, że każda subkultura i moda przyciąga pozerów, którzy chcą być częścią danej grupy za wszelką cenę. Trend na odzież patriotyczną oczywiście także nie ustrzegł się od tego typu ludzi, którzy przyczyniają się do rozpowszechnienia raczej złej opinii na temat tych, którzy noszą na sobie patriotyczne ubrania. Równie często przypinana im jest łatka „narodowców”, bo przecież właśnie w taki sposób ubierają się nacjonaliści. Niestety, ze stereotypami ciężko jest walczyć.

Dobry sposób na patriotyzm?

Wszystko ma jednak dwie strony. O tej złej zostało niejednokrotnie powiedziane naprawdę dużo, ale co z tą dobrą? Może obnoszenie się ze swoją świadomością narodową i historyczną to nie zawsze poza i moda? Spójrzmy na Amerykanów – ciężko o naród bardziej dumny ze swojej flagi, a przecież nikt nie wylewa na nich fal krytyki. Polska ma piękną historię, której bohaterami jest naprawdę wiele wybitnych postaci. Mamy mnóstwo powodów do dumy z pochodzenia, więc dlaczego nie mówić o tym poprzez ubiór, który jest tak ważny w obecnych czasach. Najważniejsza jest świadomość i autentyczność użytkowników odzieży patriotycznej. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to może być naprawdę dobry, nowoczesny sposób na ukazanie swojego przywiązania do ojczyzny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Osuszanie mieszkań Kraków

  Wielu z nas przeżyło choć raz zalanie mieszkania. Te osoby dobrze wiedzą, jak bardzo jest …
 • Lampy – jakie paliwo

  Pewnie większości z nas wydaje się, że przede wszystkim światło obecnie pochodzi z prądu e…
 • Tłumacz przysięgły – jak nim zostać?

  Tłumacz przysięgły jest zawodem bardzo szanowanym, w którym można sporo zarobić, ale jedno…
Załaduj więcej Redaktor
 • Czym różnią się oferowane świece ozdobne?

  Generalnie osoby zainteresowane tym tematem mogą zdecydować się na różne świece ozdobne. C…
 • Pokonać wirusa

  Wirus to słowo, które obecnie słyszymy codziennie. W dyskusjach rodzinnych, publicznych, p…
 • jakie buty do czarnej sukienki

  Mała czarna, czyli najpopularniejszy model czarnej sukienki, cały czas ma się świetnie. Do…
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Osuszanie mieszkań Kraków

Wielu z nas przeżyło choć raz zalanie mieszkania. Te osoby dobrze wiedzą, jak bardzo jest …