Budowa kominka zabudowanego elementami z kamieni naturalnych i sztucznych jest cenną inwestycją, jednak z uwagi na liczne zagrożenia związane z możliwością zabrudzeń i zaplamień w trakcie użytkowania, wymaga szczególnej ochrony i bieżącej pielęgnacji, inaczej szybko stanie się problemem dla właściciela. Na zabrudzenia szczególnie narażone są powierzchnie porowate, jak: piaskowiec, surowy (cięty, łupany) marmur i granit oraz kamienie sztuczne. Zabrudzenia łatwiej przylegają do szorstkiej, chropowatej powierzchni, a próba mycia ich wodą powoduje wcieranie i wnikanie zabrudzeń głębiej w strukturę kamienia i powstanie plam oraz smug. Zabrudzeniom zdecydowanie mniej ulegają powierzchnie polerowane z marmuru, a szczególnie z granitu, i są łatwiejsze w pielęgnacji.
Największym problemem w przypadku kominków jest ulatniający się przy każdym otwarciu wkładu kominkowego dym, tworzący w powolnym procesie czarny, tłusty osad na elementach obudowy. Wiele plam na kominkach kaflowych tworzą sami użytkownicy, którzy stawiają na kominku szklanki z kawą, herbatą, sokiem owocowym lub lampki z winem bądź innym alkoholem. Zarówno czarne osady spowodowane przez dym, jak i – ogólnie mówiąc – plamy po kwasach organicznych są trudne do usunięcia ogólnodostępnymi środkami myjącymi, dlatego wymagają stosowania produktów specjalnych. Próba usunięcia plam na własną rękę przy użyciu środków agresywnych (kwaśnych) często powoduje skutek niewłaściwy i prowadzi do uszkodzenia (szczególnie polerowanych) powierzchni kominka.
Podstawową funkcją ochrony powierzchni kamiennych polerowanych i niepolerowanych przed zabrudzeniami jest impregnacja ochronna, która polega na głębokiej penetracji środka zabezpieczającego w strukturę kamienia, a po wyschnięciu tworząca szczelną warstwę pod powierzchnią, która chroni przed wnikaniem zabrudzeń, co ułatwia czyszczenie i pielęgnację, a powstałe później plamy są łatwiejsze do usunięcia. Impregnację ochronną należy wykonać tuż po wyschnięciu zmontowanego kominka, kiedy kamień jest jeszcze czysty. Można również dokonać jej później, jednak najpierw należy usunąć powstałe zabrudzenia, gdyż inaczej impregnat zabrudzenia te utrwali. Impregnację ochronną wykonujemy raz na wiele lat.
Drugim ważnym elementem w procesie ochrony powierzchni kamiennych jest bieżąca pielęgnacja. W przypadku kamieni porowatych należy od czasu do czasu odkurzyć powierzchnie, a pozostałe zabrudzenia przetrzeć wilgotną szmatką przy użyciu dobrego środka myjącego. Nie rozmazywać zabrudzeń. Do pielęgnacji powierzchni polerowanych z marmuru lub granitu należy stosować dodatkowo delikatne woskowe pasty nabłyszczające, które wspomagają ochronę, a po wypolerowaniu nadają powierzchni ładny i estetyczny wygląd.
Pierwszych informacji na temat zagrożeń, ochrony i pielęgnacji kominków, a także produktów, które należy stosować, powinien udzielić wykonawca lub pracownicy salonu, w którym kominek został kupiony. Niestety, często jeszcze wiedza tych osób o sposobach ochrony kamienia jest niska i dlatego uchylają się od odpowiedzialności za tak ważny proces. Na rynku jest już wiele produktów przeznaczonych do ochrony i pielęgnacji kamienia, lecz jakość ich jest różna, szczególnie tych kupowanych w marketach po niskiej cenie. Należy dokładnie zapoznać się z etykietą i sposobem stosowania danego preparatu, ponieważ często zamiast ochrony powodują dodatkowe plamy i smugi. W interesie samego użytkownika jest więc dotrzeć do firm lub osób, które mogą udzielić profesjonalnej porady na temat tego, w jaki sposób zabezpieczyć i utrzymać obudowę kominka oraz inne elementy powierzchni kamiennych w estetycznym wyglądzie przez wiele lat.
Edward Pułkowsk
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.