Otrzymanie spadku wydaje się informacją pozytywną dającą mniemanie o pozyskaniu środków finansowych, nieruchomości, samochodu, udziałów w firmie itd. Jednak nie zawsze dziedziczenie połączone jest z przychodem, a wprost przeciwnie z pogrążeniem się w długach spadkodawcy. W związku z powyższym istnieje możliwość odrzucenia spadku i uniknięcia przejęcia długów spadkowych. Nie posiadając wiedzy prawniczej lepiej udać się do adwokata, który zapozna się ze sprawą, przeanalizuje dokumentację i udzieli porady prawnej.

Kiedy można odrzucić spadek?

Sprawy spadkowe bywają trudne do rozstrzygnięcia, dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalisty biegłego w prawie spadkowym, jakim jest na pewno adwokat Zabrze wyróżnia się na terenie śląska dużą ilością wygranych spraw na korzyść klientów.

Podczas porady prawnej można dowiedzieć, się, że zarówno spadkobierca ustawowy jak i testamentowy może dokonać odrzucenia spadku. Adwokat przeanalizuje masę spadkową i w przypadku niewielkiego zysku w porównaniu z pozostawionymi długami do spłaty doradzi odrzucenie spadku. Innym sposobem uniknięcia spłacania długów spadkodawcy jest postanowienie przekazania swojego udziału w spadku innym spadkobiercom, dzięki czemu można uniknąć działu spadku.

O czym trzeba pamiętać, otrzymując spadek?

Korzystając z usług adwokata można uzyskać informacje, które pozwolą uniknąć błędnych decyzji i narażenia się na koszty. Należy pamiętać, że po otrzymaniu informacji o dziedziczeniu spadku termin na jego odrzucenie wynosi pół roku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć pisemnie lub ustnie nie tylko w sądzie, ale również u notariusza. Istnieje także możliwość ustanowienie pełnomocnika i poprzez niego dokonać odrzucenia spadku. Adwokat może dokonać takiej czynności w imieniu klienta po złożeniu przez niego pełnomocnictwa.

Odpowiedzialność za długi

Podczas rozpatrywania dokumentacji odnośnie dziedziczenia konkretnej masy spadkowej, adwokat wskaże klientowi najwłaściwszy rodzaj przyjęcia spadku. Przyjęcie proste, występuje, gdy spadkobierca ponosi całkowitą odpowiedzialność za pozostawione długi oraz przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Znajomość prawa spadkowego, jaką posiada adwokat będzie tutaj bardzo pomocna, ponieważ przyjęcie spadku proste zobowiązuje spadkobiercę do całkowitej spłaty długów, które mogą dotyczyć również naruszenia jego własnego majątku. Natomiast w drugim przypadku, spadkobierca nie jest zobowiązany do pokrycia długów wyższych niż wartość spadku, co powoduje, że może nie uzyskać żadnych korzyści, ale również jego osobisty majątek pozostaje bezpieczny. Adwokat uzasadni klientowi, która opcja w jego przypadku będzie najkorzystniejsza.

Nieznajomość prawa nie zwalnia od ponoszenia konsekwencji swoich decyzji. A trzeba wiedzieć, że nie ma można odwołać odrzucenia spadku. Dlatego zawsze trzeba wyjaśnić z adwokatem wszystkie za i przeciw i dopiero podjąć ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia lub odrzucenia darowizny.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zalety wypożyczania elektronarzędzi zamiast zakupu.

W dzisiejszych czasach, kiedy to technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe modele…