Styl loftowy wywodzi się z twórczości nowojorskich artystów mieszkających na Soho. W latach 60- tych minionego wieku ludzie sztuki zajmowali przestrzenie pofabryczne i industrialne, które swoim charakterem nie przywodziły na myśl przytulnych mieszkań, przeciwnie – były surowe, nieprzyjazne. Za sprawą artystycznej ingerencji, powstawały lofty, niezwykle ciekawe i o wyjątkowym charakterze. Trend, który się wówczas wyłonił, zakładał aranżowanie pomieszczeń poprzez wprowadzenie w nie elementów wyposażenia domowego – własnej roboty mebli, które eksponowane na tle cegieł, betonu, zakratowanych okien, czy instalacji zyskiwały szczególny blask. Duży kontrast jest cechą wyróżniającą styl loftowy. Przejawia się on już w samym wyborze przestrzeni – nieprzyjazna zostaje przekształcona na mieszkalną lub w łączeniu ze sobą różnego rodzaju materiałów do wykonania mebli. Szlachetne drewno z mniej szlachetnymi tworzywami sztucznymi, czy twardy metal z delikatnym szkłem.

Meble loftowe
Meble loftowe

Dzisiejsze meble loftowe mają w sobie wiele z pierwowzoru. Są duże, wyróżniają się niebagatelnym designem i najlepiej prezentują się w minimalistycznym otoczeniu, gdzie mają królować i stanowić najważniejszy element wystroju. Styl loftowy nierozerwalnie łączy się z miastem i w przestrzeń miejską najlepiej się też wpisuje. Sięgają po niego zazwyczaj ludzie młodzi, osoby związane ze sztuką, czy ludzie biznesu. Jest współcześnie bardzo popularny i w projektach architektów wnętrz często łączy się go ze stylem skandynawskim, elementy z tych dwóch stylistyk zwykle dobrze ze sobą współgrają.

Meble, o których mowa były swoistymi dziełami sztuki – często powstawały w wyniku pewnego rodzaju recyklingu: różnym przedmiotom teoretycznie bezużytecznym, niemogącym dalej pełnić swojej pierwotnej funkcji, nadawano drugie życie. Używano ich jako elementów, z których powstawały kanapy, łóżka, krzesła wieszaki, lampy, czy lustra. Współcześnie meble loftowe są podobnie oryginalne, zaskakują formą, a przy tym spełniają warunek funkcjonalności.

Meble loftowe
Meble loftowe

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…