Styl loftowy wywodzi się z twórczości nowojorskich artystów mieszkających na Soho. W latach 60- tych minionego wieku ludzie sztuki zajmowali przestrzenie pofabryczne i industrialne, które swoim charakterem nie przywodziły na myśl przytulnych mieszkań, przeciwnie – były surowe, nieprzyjazne. Za sprawą artystycznej ingerencji, powstawały lofty, niezwykle ciekawe i o wyjątkowym charakterze. Trend, który się wówczas wyłonił, zakładał aranżowanie pomieszczeń poprzez wprowadzenie w nie elementów wyposażenia domowego – własnej roboty mebli, które eksponowane na tle cegieł, betonu, zakratowanych okien, czy instalacji zyskiwały szczególny blask. Duży kontrast jest cechą wyróżniającą styl loftowy. Przejawia się on już w samym wyborze przestrzeni – nieprzyjazna zostaje przekształcona na mieszkalną lub w łączeniu ze sobą różnego rodzaju materiałów do wykonania mebli. Szlachetne drewno z mniej szlachetnymi tworzywami sztucznymi, czy twardy metal z delikatnym szkłem.

Meble loftowe
Meble loftowe

Dzisiejsze meble loftowe mają w sobie wiele z pierwowzoru. Są duże, wyróżniają się niebagatelnym designem i najlepiej prezentują się w minimalistycznym otoczeniu, gdzie mają królować i stanowić najważniejszy element wystroju. Styl loftowy nierozerwalnie łączy się z miastem i w przestrzeń miejską najlepiej się też wpisuje. Sięgają po niego zazwyczaj ludzie młodzi, osoby związane ze sztuką, czy ludzie biznesu. Jest współcześnie bardzo popularny i w projektach architektów wnętrz często łączy się go ze stylem skandynawskim, elementy z tych dwóch stylistyk zwykle dobrze ze sobą współgrają.

Meble, o których mowa były swoistymi dziełami sztuki – często powstawały w wyniku pewnego rodzaju recyklingu: różnym przedmiotom teoretycznie bezużytecznym, niemogącym dalej pełnić swojej pierwotnej funkcji, nadawano drugie życie. Używano ich jako elementów, z których powstawały kanapy, łóżka, krzesła wieszaki, lampy, czy lustra. Współcześnie meble loftowe są podobnie oryginalne, zaskakują formą, a przy tym spełniają warunek funkcjonalności.

Meble loftowe
Meble loftowe

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…