Zawód ratownika wodnego uprawnia do pracy przy wszystkich akwenach w Polsce i za granicą. Ratownicy w sezonie letnim dbają o bezpieczeństwo kąpieli w morzu i jeziorach a poza sezonem część z nich nadzoruje kąpiel w basenach. Aby zostać ratownikiem wodnym należy przystąpić do kursu i zdać kończący go egzamin. Tego rodzaju kury organizowane przez WOPR odbywają się w większości dużych miast.

nauka plywania
nauka plywania

Kurs ratownika WOPR

Teoretycznie kurs ratownika WOPR jest dla każdego, trzeba tylko umieć dobrze pływać i mieć ukończone osiemnaście lat. Jednak w praktyce okazuje się, że umiejętności pływackie muszą być naprawdę na bardzo wysokim poziomie, stan zdrowia kursanta musi być idealny i oczywiście należy posiadać określone predyspozycje psychiczne pozwalające na pracę w stresie. Ponadto od przyszłego ratownika WOPR wymaga się posiadania co najmniej dwóch patentów lub specjalistycznych uprawnień ważnych dla ratownika nadzorującego kąpiących się w akwenach. Preferowane, poświadczone certyfikatami uprawnienia to:

  • patent żeglarski
  • uprawnienia motorowodne
  • uprawnienia płetwonurka
  • do pracy jako instruktor pływania
  • dyplom lekarza medycyny
  • dyplomu pielęgniarki
  • uprawnienia ratownika medycznego
  • uprawnienia przewodnika turystyki kajakowej

Egzamin składa się z części teoretycznej, na która składa się test 30 pytań oraz wymagającej części praktycznej, która odbywa się na akwenie zamkniętym oraz otwartym. Jednym z punktów egzaminu jest symulacja pełnej akcji ratowniczej. Na podstawie jednego kursu WOPR do egzaminu można przystąpić 2 razy, jeżeli oba podejścia nie udadzą się, konieczne jest powtórzenie kursu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…