Kto potrzebuje tłumaczenia uwierzytelnionego?

Z usług tłumacza przysięgłego skorzystać może każdy, kto potrzebuje tłumaczenia uwierzytelnionego (potocznie nazywanego przysięgłym), które musi zostać przedłożone w urzędzie lub instytucji państwowej. Tłumacz przysięgły uwierzytelnia poprawność przekładu i przestawionych w nim danych za pomocą swojego podpisu oraz pieczątki, co daje nam pewność, że tłumaczenie zostanie uwzględnione przez instytucję publiczną. Tłumaczenie uwierzytelnione spełniać musi określone wytyczne ustalone przez Ministra Sprawiedliwości.

Akt, umowa, a może dyplom?

Jak upewnić się, że dokument, który chcemy przetłumaczyć, wymaga skorzystania z usługi tłumacza przysięgłego? Na pewno jest tak w przypadku, gdy przygotowujemy się do ślubu z obywatelem innego państwa (tłumaczenia uwierzytelnionego wymaga akt urodzenia), lub zawieramy międzynarodowy kontrakt. Tłumacza przysięgłego potrzebujemy również, kiedy chcemy udowodnić posiadane przez nas tytuły i kwalifikacje, a więc musimy zlecić przetłumaczenie świadectwa, dyplomu lub certyfikatu. W przypadku gdy chcemy zarejestrować w Polsce zakup dokonany poza granicami kraju (na przykład zakup samochodu), również potrzebujemy uwierzytelnionego tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży. Także w przypadku gdy potrzebujemy tłumaczenia dokumentacji medycznej, należy zwrócić się do wykwalifikowanego w tej dziedzinie tłumacza przysięgłego, co da nam pewność, że usługa zostanie wykonania bezbłędnie.

Jak znaleźć tłumacza?

Jak znaleźć odpowiednio wyspecjalizowanego tłumacza przysięgłego, którego usługi spełnią nasze oczekiwania? Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna jest oficjalna lista tłumaczy przysięgłych. Za pomocą strony możemy wybrać tłumacza o określonej specjalizacji lub tytule naukowym. Tłumacze dostępni są w całej Polsce, najbogatszy wybór oferują jednak duże miasta. Jeśli zależy nam na niszowej specjalizacji, którą posiadać ma tłumacz przysięgły, Kraków lub Warszawa to miasta, w których najszybciej znajdziemy poszukiwanego specjalistę.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…