Dom Dla Ciała Koncentrator tlenu a butla – co lepsze?

Koncentrator tlenu a butla – co lepsze?

4 minut czytane
0
0
1,744

Jeśli w naszej głowie pojawia się pytanie o wybór najlepszego sposobu, urządzenia do dostarczania tlenu, warto zastanowić się nad przewagą koncentratora tlenowego nad butlą. Czym różnią się te dwie metody i która jest warta uwagi?

Różnica nr 1

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż koncentrator tlenu wytwarza tlen z powietrza pobieranego z otoczenia. Z kolei butla to ograniczony tlen, który znajduje się w niej pod ciśnieniem. Gdy skończy się zawartość butli, wtedy należy udać się po kolejną i dokonać odpłatnej wymiany. W przypadku koncentratora  jedyne, co trzeba zrobić, to wymieniać filtry, by zawsze były czyste.

Różnica nr 2

koncentrator tlenu
koncentrator tlenu

Tle, który znajduje się w koncentratorze może być używany niemalże bez przerwy. Dzięki specjalny sitom urządzenie oczyszcza powietrze i oddziela cząsteczki azotu od tlenu, który kolejno dostaje się do organizmu pacjenta. W przypadku butli istotnym jest pamiętanie o ograniczeniach. Tle uwalnia się wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Różnica nr 3

Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które nie magazynuje tlenu, nie ma więc konieczności jego magazynowania, a także jest to urządzenie bezpieczne, ponieważ tlen nie znajduje się w nim pod ciśnieniem. Jedną przewagą butli nad koncentratorem jest jednak, iż butla nie potrzebuje żadnego zasilania. Można w pewien sposób wyeliminować to ograniczenie stosując koncentratory mobilne, które nie wymagają sieciowego zasilania, a jedynie akumulatorów starczających na kilka godzin pracy.

Różnica nr 4

W naszym kraju zdecydowanie łatwiej jest dostać, wynająć koncentrator, aniżeli butlę. To pierwsze rozwiązanie jest obecnie znacznie bardziej dostępne. Co więcej, koncentratory są bardzo proste w obsłudze, a dzięki niskim cenom pacjenci znacznie częściej decydują się właśnie na tą formę terapii. W przypadku butli tlenowych jest znacznie trudniej otrzymać je na terenie naszego kraju. Pamiętajmy, że taka forma terapii jest również droższa, dlatego najczęściej z tej metody korzystają tylko osoby o zasobnym portfelu, które nie są w stanie pogodzić się z ewentualnymi wadami, czy brakiem mobilności ze strony koncentratora, jeśli posiada się model stacjonarny.

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Częściej jednak pacjenci decydują się właśnie na koncentratory, ponieważ nie stwarzają one żadnych ograniczeń w postaci tlenu, który trzeba dostarczać. Jest to jedna z najważniejszych funkcji, o której pod żadnym pozorem nie można zapominać. Decyzja pozostaje w naszych rękach. Wybierzmy opcję, która spełni nasze oczekiwania i wymagania.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Osuszanie mieszkań Kraków

  Wielu z nas przeżyło choć raz zalanie mieszkania. Te osoby dobrze wiedzą, jak bardzo jest …
 • Lampy – jakie paliwo

  Pewnie większości z nas wydaje się, że przede wszystkim światło obecnie pochodzi z prądu e…
 • Tłumacz przysięgły – jak nim zostać?

  Tłumacz przysięgły jest zawodem bardzo szanowanym, w którym można sporo zarobić, ale jedno…
Załaduj więcej Redaktor
 • Czym różnią się oferowane świece ozdobne?

  Generalnie osoby zainteresowane tym tematem mogą zdecydować się na różne świece ozdobne. C…
 • Pokonać wirusa

  Wirus to słowo, które obecnie słyszymy codziennie. W dyskusjach rodzinnych, publicznych, p…
 • jakie buty do czarnej sukienki

  Mała czarna, czyli najpopularniejszy model czarnej sukienki, cały czas ma się świetnie. Do…
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Osuszanie mieszkań Kraków

Wielu z nas przeżyło choć raz zalanie mieszkania. Te osoby dobrze wiedzą, jak bardzo jest …