Dom Dla Ciała Koncentrator tlenu a butla – co lepsze?

Koncentrator tlenu a butla – co lepsze?

4 minut czytane
0
0
1,913

Jeśli w naszej głowie pojawia się pytanie o wybór najlepszego sposobu, urządzenia do dostarczania tlenu, warto zastanowić się nad przewagą koncentratora tlenowego nad butlą. Czym różnią się te dwie metody i która jest warta uwagi?

Różnica nr 1

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż koncentrator tlenu wytwarza tlen z powietrza pobieranego z otoczenia. Z kolei butla to ograniczony tlen, który znajduje się w niej pod ciśnieniem. Gdy skończy się zawartość butli, wtedy należy udać się po kolejną i dokonać odpłatnej wymiany. W przypadku koncentratora  jedyne, co trzeba zrobić, to wymieniać filtry, by zawsze były czyste.

Różnica nr 2

koncentrator tlenu
koncentrator tlenu

Tle, który znajduje się w koncentratorze może być używany niemalże bez przerwy. Dzięki specjalny sitom urządzenie oczyszcza powietrze i oddziela cząsteczki azotu od tlenu, który kolejno dostaje się do organizmu pacjenta. W przypadku butli istotnym jest pamiętanie o ograniczeniach. Tle uwalnia się wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Różnica nr 3

Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które nie magazynuje tlenu, nie ma więc konieczności jego magazynowania, a także jest to urządzenie bezpieczne, ponieważ tlen nie znajduje się w nim pod ciśnieniem. Jedną przewagą butli nad koncentratorem jest jednak, iż butla nie potrzebuje żadnego zasilania. Można w pewien sposób wyeliminować to ograniczenie stosując koncentratory mobilne, które nie wymagają sieciowego zasilania, a jedynie akumulatorów starczających na kilka godzin pracy.

Różnica nr 4

W naszym kraju zdecydowanie łatwiej jest dostać, wynająć koncentrator, aniżeli butlę. To pierwsze rozwiązanie jest obecnie znacznie bardziej dostępne. Co więcej, koncentratory są bardzo proste w obsłudze, a dzięki niskim cenom pacjenci znacznie częściej decydują się właśnie na tą formę terapii. W przypadku butli tlenowych jest znacznie trudniej otrzymać je na terenie naszego kraju. Pamiętajmy, że taka forma terapii jest również droższa, dlatego najczęściej z tej metody korzystają tylko osoby o zasobnym portfelu, które nie są w stanie pogodzić się z ewentualnymi wadami, czy brakiem mobilności ze strony koncentratora, jeśli posiada się model stacjonarny.

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Częściej jednak pacjenci decydują się właśnie na koncentratory, ponieważ nie stwarzają one żadnych ograniczeń w postaci tlenu, który trzeba dostarczać. Jest to jedna z najważniejszych funkcji, o której pod żadnym pozorem nie można zapominać. Decyzja pozostaje w naszych rękach. Wybierzmy opcję, która spełni nasze oczekiwania i wymagania.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…