Praca związana z pisaniem tekstów jest bardzo specyficzną. Można być w tym słabym, dobrym lub bardzo dobrym. Praktycznie każdy znajdzie swojego odbiorcę, bo i każdy ma inne wymagania. Nie jest to jednak fach, w którym poradzą sobie wszyscy.

Można mieć kierunkowe wykształcenie i niekoniecznie radzić sobie ze stworzeniem naprawdę dobrego tekstu, jak i można nie mieć żadnego dyplomu chociażby pobocznie związanego z wykonywaniem takiej pracy i być naprawdę doskonałym. Każdy jednak musi nastawić się na doskonalenie swojego warsztatu, bowiem pośród tak dużej konkurencji oraz coraz większych wymagań zleceniodawców, nie ma miejsca dla osób stojących w miejscu. Trud tej pracy polega również na umiejętności rozpoznania tych klientów, którzy z pewnością nie będą uczciwymi. Nie zapłacą bądź też będą dość długo ociągać się z dokonaniem zapłaty. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na teksty próbne, które stają się jedną z podstaw negocjacji.

praca
praca

Wykonawcy najczęściej mają już jakieś swoje portfolio, są więc w stanie pokazać, na co ich stać. Ale klient i tak może wymagać wykonania tekstu próbnego, jeśli w naszym portfolio nie ma akurat tekstu z jego dziedziny. Wykonawca może zgodzić się na taki układ, ale tylko wtedy, gdy za próbną realizację również otrzyma jakąś zapłatę. Czerwona lampka winna się zapalać w głowie szczególnie wtedy, gdy liczba próbnych tekstów i to darmowych urasta do zadania wymagającego poświęcenia znacznej ilości czasu. Jeden czy dwa teksty na początek, płatne przynajmniej części, w stosunku do właściwej realizacji, są rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli jednak ma być ich znacznie więcej i to całkowicie za darmo, najpewniej można liczyć tylko i wyłącznie na stratę czasu. W przypadku zleceniodawców uwagę przywiązujemy w dużej mierze do tego czy przysyłają nam szczegółowe wytyczne. Jeśli są one zbyt ogólne, jeśli trzeba samemu zadawać dużo pytań, co i jak ma wyglądać, najpewniej druga strona nie do końca wie, czego chce, a finalnie może stwierdzić, że nasze wykonanie po prostu nie spełnia jej oczekiwań. Brief jest również podstawą, jak i zadbanie o formalności, by nie zostać na lodzie.

Duże firmy, agencje, które są znane i cieszą się uznaniem na rynku, dają podstawę do zaufania, iż będą uczciwymi. Tu również trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku niektórych realizacji nawet taka znana i lubiana firma, wcale nie musi okazać się rzetelną dla wykonawcy. W sieci znaleźć można sporo porad, jak uchronić się przed nieuczciwymi zleceniodawcami, na co zwracać uwagę, by nie stracić.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…