To jedna z nowości w przepisach: żeby jeździć motocyklem, od sierpnia 2014 roku nie trzeba zdawać specjalnego egzaminu uprawniającego do poruszania się tym jednośladem. Posiadanie od co najmniej trzech lat prawa jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 cm3.

Kategoria B uprawnia osoby posiadające od co najmniej trzech lat prawo jazdy na samochód do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg bez zdawania egzaminu.

Do sierpnia 2014 roku bez dodatkowego egzaminu osoby mające prawo jazdy kategorii B mogły jeździć tylko małymi jednośladami, czyli motorowerami oraz skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm3), czyli pojazdami, do których prowadzenia jest wymagane prawo jazdy kategorii AM.

Reklama:

Ośrodek Szkolenia Kierowców MACH  – Nauka jazdy Warszawa Tarchomin

Zmiana w przepisach daje posiadaczom prawa jazdy kategorii B nowe uprawnienia, ale nie zapewnia im jednocześnie niezbędnej wiedzy, zwłaszcza praktycznej. Dlatego odradzamy wyjeżdżanie na drogę publiczną osobom, które nie miały żadnego kontaktu z jednośladem, bez uprzedniego przygotowania.

nauka jazdy
nauka jazdy

GŁOS EKSPERTA

Mł. insp. Marek Konkolewski z biura prewencji i ruchu drogowego Komendy Głównej Policji uważa – podobnie jak wielu innych ekspertów ruchu drogowego – że kierowcy, którzy chcą jeździć motocyklami o pojemności skokowej do 125 cm3, powinni przechodzić egzamin praktyczny na placu manewrowym.

Trzeba ćwiczyć

Pierwsze próby najlepiej przeprowadzić na większym parkingu lub w innym przestronnym miejscu. Do testowania umiejętności jazdy na jednośladzie świetnie nadaje się również łąka, na której ewentualne wywrotki będą mniej bolesne. Należy pamiętać o odpowiednich oponach, by pierwsze hamowanie lub przyspieszanie nie skończyło się efektownym piruetem i upadkiem.

Radzimy także spróbować samodzielnie wykonać ewolucje, które wymagane są podczas egzaminu z jazdy motocyklem na placu manewrowym.

Te manewry to:

• ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,

• slalom wolny (jedziemy po łuku w kształcie ósemki i między 5 pachołkami,

• slalom szybki (między pachołkami),

• omijanie przeszkody.

Samodzielne wykonanie tych ewolucji może okazać się trudne dla kogoś, kto wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z motocyklem. Dlatego zanim wsiądziesz na motocykl o pojemności do 125 cm3, rozważ skorzystanie z kilku godzin jazd w szkole nauki jazdy lub w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.Instruktorzy między innymi pokażą ci, jak zająć prawidłową pozycję za kierownicą, i zaprezentują kilka praktycznych ćwiczeń, dzięki którym opanujesz prawidłowe techniki jazdy. Skróci to czas i bolesną, być może, naukę…

Nie szarżuj! Nawet jeśli prawo jazdy kategorii B, które już masz, uprawnia cię do poruszania się motocyklem o określonych parametrach, nie wsiadaj na jednoślad bez praktycznego przygotowania. Najlepiej skorzystaj z kilku godzin jazd w szkole nauki jazdy lub w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zalety wypożyczania elektronarzędzi zamiast zakupu.

W dzisiejszych czasach, kiedy to technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe modele…