To jedna z nowości w przepisach: żeby jeździć motocyklem, od sierpnia 2014 roku nie trzeba zdawać specjalnego egzaminu uprawniającego do poruszania się tym jednośladem. Posiadanie od co najmniej trzech lat prawa jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 cm3.

Kategoria B uprawnia osoby posiadające od co najmniej trzech lat prawo jazdy na samochód do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg bez zdawania egzaminu.

Do sierpnia 2014 roku bez dodatkowego egzaminu osoby mające prawo jazdy kategorii B mogły jeździć tylko małymi jednośladami, czyli motorowerami oraz skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm3), czyli pojazdami, do których prowadzenia jest wymagane prawo jazdy kategorii AM.

Reklama:

Ośrodek Szkolenia Kierowców MACH  – Nauka jazdy Warszawa Tarchomin

Zmiana w przepisach daje posiadaczom prawa jazdy kategorii B nowe uprawnienia, ale nie zapewnia im jednocześnie niezbędnej wiedzy, zwłaszcza praktycznej. Dlatego odradzamy wyjeżdżanie na drogę publiczną osobom, które nie miały żadnego kontaktu z jednośladem, bez uprzedniego przygotowania.

nauka jazdy
nauka jazdy

GŁOS EKSPERTA

Mł. insp. Marek Konkolewski z biura prewencji i ruchu drogowego Komendy Głównej Policji uważa – podobnie jak wielu innych ekspertów ruchu drogowego – że kierowcy, którzy chcą jeździć motocyklami o pojemności skokowej do 125 cm3, powinni przechodzić egzamin praktyczny na placu manewrowym.

Trzeba ćwiczyć

Pierwsze próby najlepiej przeprowadzić na większym parkingu lub w innym przestronnym miejscu. Do testowania umiejętności jazdy na jednośladzie świetnie nadaje się również łąka, na której ewentualne wywrotki będą mniej bolesne. Należy pamiętać o odpowiednich oponach, by pierwsze hamowanie lub przyspieszanie nie skończyło się efektownym piruetem i upadkiem.

Radzimy także spróbować samodzielnie wykonać ewolucje, które wymagane są podczas egzaminu z jazdy motocyklem na placu manewrowym.

Te manewry to:

• ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,

• slalom wolny (jedziemy po łuku w kształcie ósemki i między 5 pachołkami,

• slalom szybki (między pachołkami),

• omijanie przeszkody.

Samodzielne wykonanie tych ewolucji może okazać się trudne dla kogoś, kto wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z motocyklem. Dlatego zanim wsiądziesz na motocykl o pojemności do 125 cm3, rozważ skorzystanie z kilku godzin jazd w szkole nauki jazdy lub w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.Instruktorzy między innymi pokażą ci, jak zająć prawidłową pozycję za kierownicą, i zaprezentują kilka praktycznych ćwiczeń, dzięki którym opanujesz prawidłowe techniki jazdy. Skróci to czas i bolesną, być może, naukę…

Nie szarżuj! Nawet jeśli prawo jazdy kategorii B, które już masz, uprawnia cię do poruszania się motocyklem o określonych parametrach, nie wsiadaj na jednoślad bez praktycznego przygotowania. Najlepiej skorzystaj z kilku godzin jazd w szkole nauki jazdy lub w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Pieniądze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…