Wiele osób zastanawiając się, co zrobić z podłogą w mieszkaniu czy firmie, decyduje się na panele. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że materiał ten jest trwały, zatem służy przez lata, stosunkowo ciepły i przytulny w użytkowaniu, ładnie się prezentuje a szeroka gama słojów imitujących drewno oraz wielość kolorów umożliwia dopasowanie paneli do każdego wnętrza. Panele są najczęściej wybieranym materiałem wykończeniowym. W wielu sklepach i hurtowniach możemy zaopatrzyć się w panele. Mysłowice to jedno z miejsc, gdzie możemy znaleźć szeroki asortyment porządnych paneli.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Jaki podkład wybrać?

Jednak oprócz walorów estetycznych jeszcze ważniejsze jest właściwe dobranie paneli pod względem właściwości technicznych. Równie ważny jest także wybór podkładu pod panele. W zależności od tego, czy mamy ogrzewanie podłogowe, czy też podłoże jest słabo odizolowane, lub nierówne, zależy jaki podkład wybierzemy. Nie bez znaczenia są także nierówności. Jeśli są znaczne, żaden podkład nie będzie w stanie wyrównać poziomu. Wtedy uratuje nas jedynie nowa wylewka.

Najczęściej wybierane podkłady

Bardzo często spośród wielu podkładów wybierany jest polistyren ekstrudowany, zwany popularnie płytą XPS lub styrodurem. Podkład sprawdzi się, jeśli mamy do czynienia z niewielką różnicą poziomu, a także przy ogrzewaniu podłogowym czy słabo odizolowanym podłożem. Trzeba jednak dobrać odpowiednie parametry styroduru do każdej z tych podług. Styrodur charakteryzuje się znaczną wytrzymałością, jest odporny na wilgoć, dobrze zabezpiecza przed zimnem. Wybierając podkład, decydujmy się na materiał o wyższym współczynniku lambda, im wyższy tym materiał jest mniej podatny na odkształcenia, a co za tym idzie, ryzyko opadania podłogi spada do zera. Do ogrzewania podłogowego wybierz materiał o jak najniższym oporze cieplnym, niski opór gwarantuje szybkie rozprowadzenie ciepła, nie zaś zatrzymanie go we wnętrzu materiału. Im cieńsza płyta XPS, tym mniejszy opór ciepła.

Intensywność użytkowania a podkład pod panele

Jeśli montujesz panele w mieszkaniu, z pewnością wystarczający będzie styrodur na poziomie 250 kPa (czyli XPS 25). W warunkach zwyczajnego użytkowania w domu nie ma sensu stosować materiału z wyższą wytrzymałością na ściskanie. Jeśli jednak masz ciężkie meble lub panele chcesz zamontować w biurze czy firmie, gdzie wzmożony ruch będzie znacznie osłabiał panele, wybierz podkład dostosowany do większego obciążenia. Im wyższa klasa, tym wyższa gęstość i wytrzymałość materiału. Styrodur nie jest najtańszym produktem, jednak jakość i gwarancja wieloletniego użytkowania przemawia na jego korzyść.

 

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…