Każdy, kto intensywnie uprawia sport wie, że w trakcie treningu należy uzupełniać płyny. Najlepiej czynić to za pomocą napoju, zwanego izotonikiem. Nie wszyscy wiedzą, że izotonik należy spożywać nie tylko w trakcie treningu, lecz przy każdej fizycznej, intensywnej czynności lub w czasie upałów, kiedy organizm potrzebuje więcej płynów wzbogaconych o niezbędne elektrolity.

Czym jest izotonik?

Napój izotoniczny to płyn, który zawiera makroelementy (potas, magnez, sód, wapń, fosfor), witaminy oraz węglowodany (cukier) i oczywiście, woda.

Naturalnie występujące izotoniki

W przyrodzie występują naturalne izotoniki, które warto spożywać zawsze, kiedy jest ku temu okazja. Zdobywanie ich zajmuje nieco czasu i nie jest możliwe przez cały rok.

  • Woda brzozowa – lekko słodki sok z brzozy, który zbiera się z naciętej kory przez kilkanaście wczesnowiosennych dni w roku.
  • Woda klonowa – pozyskuje się podobnie, jak sok z brzozy, przez odpowiednie nacięcie kory drzewa, również tylko przez kilkanaście dni marca.
  • Woda kokosowa – znajduje się we wnętrzu młodych i niedojrzałych jeszcze orzechów kokosowych. Nie jest tym samym, co mleczko kokosowe, pozyskiwane z miąższu dojrzałych owoców.

Izotonic do zrobienia w domu

Gotowe napoje izotoniczne, kupowane w sklepach maja w składzie również dodatki chemiczne, które nie są zdrowe dla organizmu, np. środki konserwujące i czasami smakowe. Tymczasem napój taki można zrobić samemu w domu. Mało tego, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że popularny napój na letnie upały, przygotowywany w wielu domach jest właśnie izotonikiem.

Do przygotowania domowego izotoniku potrzebne są:

  • 1 litr niegazowanej, chłodnej wody
  • sok z jednej dużej lub dwóch małych cytryn
  • 20 gramów miodu
  • spora szczypta soli (może być kamienna, nieoczyszczana lub morska)

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się miodu. Miód z chłodnej wodzie rozpuszcza się dosyć długo. Idąc na trening lub wychodząc na spacer, plażę, wycieczkę najlepiej napój przelać do małych butelek i stopniowo wypijać.

Napój najlepiej spożyć w ciągu tego samego dnia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…