Każdy, kto intensywnie uprawia sport wie, że w trakcie treningu należy uzupełniać płyny. Najlepiej czynić to za pomocą napoju, zwanego izotonikiem. Nie wszyscy wiedzą, że izotonik należy spożywać nie tylko w trakcie treningu, lecz przy każdej fizycznej, intensywnej czynności lub w czasie upałów, kiedy organizm potrzebuje więcej płynów wzbogaconych o niezbędne elektrolity.

Czym jest izotonik?

Napój izotoniczny to płyn, który zawiera makroelementy (potas, magnez, sód, wapń, fosfor), witaminy oraz węglowodany (cukier) i oczywiście, woda.

Naturalnie występujące izotoniki

W przyrodzie występują naturalne izotoniki, które warto spożywać zawsze, kiedy jest ku temu okazja. Zdobywanie ich zajmuje nieco czasu i nie jest możliwe przez cały rok.

  • Woda brzozowa – lekko słodki sok z brzozy, który zbiera się z naciętej kory przez kilkanaście wczesnowiosennych dni w roku.
  • Woda klonowa – pozyskuje się podobnie, jak sok z brzozy, przez odpowiednie nacięcie kory drzewa, również tylko przez kilkanaście dni marca.
  • Woda kokosowa – znajduje się we wnętrzu młodych i niedojrzałych jeszcze orzechów kokosowych. Nie jest tym samym, co mleczko kokosowe, pozyskiwane z miąższu dojrzałych owoców.

Izotonic do zrobienia w domu

Gotowe napoje izotoniczne, kupowane w sklepach maja w składzie również dodatki chemiczne, które nie są zdrowe dla organizmu, np. środki konserwujące i czasami smakowe. Tymczasem napój taki można zrobić samemu w domu. Mało tego, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że popularny napój na letnie upały, przygotowywany w wielu domach jest właśnie izotonikiem.

Do przygotowania domowego izotoniku potrzebne są:

  • 1 litr niegazowanej, chłodnej wody
  • sok z jednej dużej lub dwóch małych cytryn
  • 20 gramów miodu
  • spora szczypta soli (może być kamienna, nieoczyszczana lub morska)

Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia się miodu. Miód z chłodnej wodzie rozpuszcza się dosyć długo. Idąc na trening lub wychodząc na spacer, plażę, wycieczkę najlepiej napój przelać do małych butelek i stopniowo wypijać.

Napój najlepiej spożyć w ciągu tego samego dnia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…