Specjalistyczne urządzenie, jakim jest inhalator, kiedyś kojarzyło się tylko z pacjentami chorującymi na astmę, którzy wymagają regularnych inhalacji. Dziś inhalator przydaje się nie tylko w leczeniu objawów tej choroby, ale pomaga również w leczeniu przeziębień i innych dolegliwości. Czym zatem kierować się przy wyborze tego właściwego sprzętu?

Do czego przydatny może być inhalator?

 

Inhalator
Inhalator

Inhalator sprawdza się dziś również w zwalczaniu wszelkich objawów alergii, neutralizuje męczący katar i kaszel, pomaga w leczeniu zapalenia zatok, oraz oskrzeli. Jego budowa pozwala na bezpośrednie dozowanie leku w objęte infekcją miejsca, co skutkuje szybką reakcją organizmu na lek i szansę na szybszą poprawę samopoczucia.

Rodzaje inhalatorów

Inhalatory obecne na dzisiejszym rynku cechują się małą budową, łatwością w obsłudze, oraz dostępne są w różnych przedziałach cenowych, stąd warto zaopatrzyć się w jeden do użytku domowego. Odpowiedni inhalator będzie skuteczny dla dorosłego, a także dla dziecka, które bardzo często zabieg ten kojarzy z nieprzyjemnym obowiązkiem. Ze względu na działanie i budowę wyróżnia się:

 inhalatory pneumatyczne – to podstawowe urządzenia przydatne w walce z infekcjami, ich uniwersalne właściwości pozwalają na inhalację z wykorzystaniem wszystkich rodzajów leków, głównie przeciwzapalnych, wykrztuśnych, sterydów, a także antybiotyków. Są łatwodostępne i przystępne cenowo, jednak ich funkcjonowanie jest dość głośne, co dla niektórych może być kłopotliwe i niekomfortowe. Szukając odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić uwagę na szybkość jego pracy i przepływ powietrza, gdyż przeprowadzając inhalację na dziecku, trudno jest bardzo często skupić jego uwagę na zabiegu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt wielkości wytwarzanych cząsteczek, te mniejsze z większą precyzją dotrą w zainfekowane miejsce.

• Inhalatory ultradźwiękowe – jak sama nazwa wskazuje, funkcjonują poprzez wykorzystanie fal ultradźwiękowych. Są znacznie droższe od inhalatorów pneumatycznych, ale wytwarzane przez nie cząsteczki są niezwykle silne i trwale. Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim niezwykle cicha praca, nie wydają praktycznie żadnych dźwięków, co pozytywnie wpływa na przebieg zabiegu i komfort pacjenta. Trzeba wiedzieć, że inhalator ultradźwiękowy nie może być stosowany u dzieci powyżej 1 roku życia, a jego budowa nie pozwala na rozpylanie antybiotyków. Niedogodność ta spowodowana jest silnym destrukcyjnym działaniem ultradźwięków na składniki niektórych leków, co niekorzystnie wpływa na całość kuracji.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…