Home Dla Ciała Grzegorz Nowak – moje przygotowanie do Euroligi 2009

Grzegorz Nowak – moje przygotowanie do Euroligi 2009

Grzegorz Nowak

Niewątpliwie w ostatnich latach w Polsce, o czym zresztą pisaliśmy w poprzednim wydaniu Armpowera, pojawiło się wiele ciekawych postaci armwrestlingowych. Z całą pewnością do takich należy zawodnik gdyńskiego klubu „Złoty Tur” – Grzegorz Nowak. Ostatnie jego starty na arenie krajowej i międzynarodowej udowodniły, że Grzegorz to czołówka światowego armwrestlingu. Do niedawna nikt się nie spodziewał, że gdyński zawodnik zostanie najsilniejszym armwrestlerom ręki prawej. Tytuł ten wywalczył zwyciężając prestiżową kategorię OPEN w grudniowym „IX Pucharze Polski – Jaworzno 2008″. Nie ma co ukrywać, że jest nadzieją polskiego armwrestlingu. Do niedawna junior, wice Mistrz Europy i Świata kategorii juniorów roku 2007. Teraz, jako zawodnik kategorii senior Grzegorz ma wiele do nadrobienia, by mógł rywalizować z najsilniejszą czołówką światowego siłowania na ręce.

Przypominamy, że Grzegorz Nowak to waga super ciężka. Właśnie ta kategoria od zawsze imponowała i zachwycała, zarówno media, jak i miłośników armwrestlingu na całym świcie. Niewątpliwie Grzegorz Nowakjest jednym z wielu młodych talentów, które pojawiły się w ostatnich latach.

Jego ostatnie sukcesy i dobre starty, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej spowodowały, że zawodowa organizacja Professional

GRZEGORZ NOWAK

  • Wiek: 20 lat
  • Wzrost: 180 cm
  • Waga startowa: 115 kg
  • Miejsce zamieszkania: Gdynia
  • Wykształcenie: średnie
  • Stan cywilny: wolny
  • Największe sukcesy sportowe: kilkukrotny Mistrz Polski, kilkukrotny zdobywca Pucharu Polski, najsilniejszy polski armwrestler reki prawej roku 2008, wice Mistrz Europy i Świata juniorów roku 2007 ręki lewej i prawej
  • Hobby: komputery, samochody

Marzenia: zostać najlepszym armwrestlerem na świecie

Armwrestling League (PAL), główny organizator pierwszej w Polsce armwrestlingowej „Euro Ligi 2009″ zaprosiła Grzegorza do startu. Podczas wakacyjnej rywalizacji „Europejskiej Ligi Armwrestlingu” w kategorii +95 kg wśród ośmiu czołowych zawodników z Europy znalazło się więc miejsce dla naszego rodaka. Oczywiście rywalizacja będzie ciężka. Grzegorz bowiem w sześciorundowych walkach w systemie pucharowym (wygrany przechodzi do następnej kolejki, przegrany odpada) będzie walczył z bardzo silnymi i doświadczonymi zawodnikami. Gdynianin wie, że łatwo nie będzie. Ale w każdej, wolnej chwili przygotowuje się sumiennie. Poniżej prezentujemy więc jeden z treningów Grzegorza Nowaka. Tym razem w klubie „Złoty Tur Gdynia” zastaliśmy go na treningu przygotowawczym do techniki walki górą.


Grzegorz Nowak
Grzegorz Nowak

Grzegorz Nowak na swoich treningach stosuje duże ciężary. Dla przykładu, na nadgarstek podnosi 110 kg jedną ręką w 6 powtórzeniach. Natomiast na biceps chwytem młotkowym spokojnie dźwiga ciężar 75 kg. Niżej podane ćwiczenia wykonuje dwa razy w tygodniu.

„Generalnie górę mam bardzo silną. Daje mi to przewagę, zarówno przed startem, jak i po starcie. Głównym atutem mojej techniki jest naciągnięcie przed startem ręki przeciwnika na siebie. Aby to wykonać, trzeba mieć niesamowitą silę w kącie pomiędzy przedramieniem a ramieniem w chwycie młotkowym. Przypomnę tylko, że niektórzy przeciwnicy w mojej kategorii wagowej ważą nawet po 150 kg, a moja waga startowa to ok. 115 kg. Nie jest więc to proste” – powiedział Grzegorz na treningu.


 

Trening Mistrza:

1 PODNOSZENIE NA BICEPS CHWYTEM MŁOTKOWYM

Przed tym ćwiczeniem kluczowym elementem jest rozgrzewka. Wszystkie ćwiczenia w armwrestlingu to przede wszystkim ćwierć ruchy (ruchy krótkie), wymagające dużego wysiłku. Rozgrzewka hantlami niezbędna jest więc w pełnym ruchu. Przed rozpoczęciem ćwiczenia z dużymi ciężarami Grzegorz wykonuje 2 serie małym obciążeniem po 15-20 powtórzeń. Po rozgrzewce gdyński zawodnik sukcesywnie z każdą serią zwiększa obciążenie, dochodząc nawet do 75 kg. Grzegorz wykonuje 5-6 serii po 8-4 powtórzeń.

2 PODNOSZENIE NA BICEPS CHWYTEM MŁOTKOWYM

Po zakończeniu ćwiczenia na biceps z hantlami Grzegorz przechodzi do specjalistycznego ćwiczenia „na młotek”. Tutaj wykorzystuje pas judo, przechodzący przez paliczki palców. To ćwiczenie, oprócz samego ćwiczenia bicepsa dodatkowo napręża nam nadgarstek. Grzegorz wykonuje 4-5 serii po 8-6 powtórzeń.

3 PODNOSZENIE NA BICEPS CHWYTEM MŁOTKOWYM

Kolejnym ćwiczeniem Grzegorza jest podnoszenie „na młotek” z wykorzystaniem pętli (pętla zawieszona na dłoni). To ćwiczenie, oprócz samego ćwiczenia bicepsa, dodatkowo odciąża nam nadgarstek. Grzegorz wykonuje 4-5 serii po 8-6 powtórzeń.

4 ŚCIĄGANIE NA BICEPS NA WYCIĄGU REGULOWANYM

Łokieć oparty o połówkę stołu. Bloczek regulowany ustawiony jest w taki sposób, by linka bloku była w pozycji równoległej do podłogi. W tym ćwiczeniu większy opór czujemy w ostatniej fazie ruchu. Ściąganie linki robimy do barku ćwiczącego. Grzegorz wykonuje 5-6 serii po 8-10 powtórzeń.

5 ŚCIĄGANIE NA BICEPS NA WYCIĄGU REGULOWANYM

Łokieć oparty o połówkę stołu. Bloczek regulowany ustawiony jest w taki sposób, by linka bloku była pod kątem 45°. W tym ćwiczeniu większy opór czujemy w początkowej fazie ruchu. Ściąganie linki robimy do barku ćwiczącego. Grzegorz wykonuje 5-6 serii po 8-10 powtórzeń.

6 SKRĘT NADGARSTKA NA ZEWNĄTRZ

Klasyczne ćwiczenie na pronator z wykorzystaniem pasa judo. Ćwiczenie rozpoczynamy od kąta prostego pomiędzy przedramieniem a ramieniem. Grzegorz wykonuje 5-6 serii po 8-10 powtórzeń.

7 PODNOSZENIE NA NADGARSTEK CHWYTEM MŁOTKOWYM

Z wykorzystaniem krzywego i krótkiego gryfu. Utrzymując rękę między ramieniem a przedramieniem w kącie prostym ruch wykonujemy samym nadgarstkiem. Grzegorz wykonuje 4-5 serii po 6-8 powtórzeń.

Leave a Reply