Konsystencja gliceryny roślinnej jest gęsta, a barwa przeźroczysta. W dobrej jakościowo glicerynie glicerol powinien stanowić 99 proc. W takiej postaci gliceryna roślinna, która jest czyta i nie ma w niej zanieczyszczeń, powinna być dodawana do paszy krów mlecznych. Gliceryna, którą wzbogaca się karmę zwierzęcą, nazywa jest gliceryną paszową. Pomaga ona krowom w wyleczeniu z ketozy. Gliceryna jest substancją o dużej wartości energetycznej, o przyjemnym słodkim smaku.
Kiedy stosować glicerynę paszową
Glicerynę warto dodawać do paszy zwierzęcej, która nie posiada wysokiej wartości odżywczej. Po zaaplikowaniu gliceryny do paszy wzrasta jej kaloryczność, przez co wzmacnia kondycję fizyczną krów w okresie laktacji. Parametry rozrodu krów poprawiają się. Glicerynę paszową najlepiej dodawać do paszy krowom tydzień przed porodem i tydzień po. W tym okresie krowy najczęściej tracą apatyt, spożywają mniej paszy, co powoduje ich osłabienie. Aby uniknąć tej sytuacji, aplikuje się do karmy glicerynę, która wzmacnia krowy energetycznie przed i po porodzie. Pasza z gliceryną jest bardziej wilgotna, nie wysycha, ale również nie przymarza.
Odpowiednia dawka gliceryny paszowej
Gliceryna paszowa powinna być podawana w odpowiednich dawkach. Na jedną krowę o standardowej masie ciała zalecana dawka to 300g na jeden dzień. Wskazane jest, by glicerynę aplikować do paszy krów, które tego wymagają – oczekują wycielenia i nie spożywają odpowiedniej ilości pożywienia. Stosowanie gliceryny paszowej do karmy wszystkich krów, bez względu na okres laktacji, nie jest zalecane. Może bowiem spowodować negatywne konsekwencje zamiast pożądanych.
Gliceryna paszowa w pierwszych dniach laktacji
Pierwsze dni laktacji są najtrudniejszym okresem dla krów oczekujących porodu i dla hodowców. Krowy są wtedy mniej wydajne – dają mniej mleka i zagrożone są ketozą. Jeżeli krowa osłabnie, wymagana jest interwencja weterynarza. Dodając glicerynę paszową do karmy krów, można zapobiec pojawieniu się ketozy. Producenci gliceryny paszowej wzmacniają ją różnymi dodatkami, spośród których najlepszym wydaje się dodatek melasy. Pasza ma słodki smak i jest chętnie zjadana przez krowy.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.