Nie od dziś się słyszy, źe fitness sylwetkowe to nic innego, jak kulturystyka w „złagodzonej formie”. Same fitneski narzekają na regulamin, który nakazuje im przyjąć rolę manekinów i czekać w nieruchomej pozycji na werdykt sędziów. O opinię na ten temat poprosiliśmy pracownika naukowego Katedry Gimnastyki przy AWF w Białej Podlaskiej, Małgorzatę Płazę, która jest jednocześnie reprezentantką Polski w fitness gimnastycznym.

Co zrobić, aby poruszyć z miejsca piękne ciała nieruchomych fitnesek? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, spróbujmy najpierw zrozumieć wymagania, jakie ta dyscyplina niesie w nazwie składającej się z dwóch członów.

Fitness sylwetkowe odnosi się do ludzkiego ciała, którego niezawodne funkcjonowanie zależy od odpowiedniego utrzymania właściwej diety i aktywności fizycznej. Patrząc na wypracowaną muskulaturę i proporcje zawodniczek, możemy mieć pewność co do spełniania tych warunków dla osiągnięcia wybranego celu. Jednak to nie wszystko, pierwszy człon nazwy wytycza konkretny sposób eksponowania się wyczynowej fitneski, która na scenie powinna uzewnętrznić poziom opanowania istotnych dla fitness sprawności. Między innymi od oceny takiego poziomu powinno zależeć zdobyte miejsce na zawodach.

Co niesie za sobą termin fitness?

Sprawność ciała + sprawność umysłu + sprawność psychiki

Sprawność ciała nie przejawia się wyłącznie w jego kształtach czy w odpowiedniej rzeźbie. To przede wszystkim kondycja, w skład której wchodzą takie komponenty, jak: wytrzymałość oddechowa; wytrzymałość mięśniowa; siła mięśni; elastyczność ciała (ścięgien i stawów).

Sprawność umysłowa to między innymi tak powszechnie znana i konieczna do prawidłowego funkcjonowania koordynacja ruchowa.

Sprawność psychiki to nic innego jak emocje, które są nierozłączną częścią procesu przyczynowo-skutkowego myślenia.

Nie ujmując nic reprezentantkom tej dyscypliny, osiągnięcie wysokiego poziomu musiało się wiązać z wieloma wyrzeczeniami oraz mnóstwem mozolnych ćwiczeń. Na zawodach dostrzegamy przecież zaledwie niewielką część tego, co zostało wypracowane. Poza tym, długotrwała obserwacja, mimo niewątpliwej atrakcyjności sylwetek dziewcząt, jest w gruncie rzeczy monotonna, a różnice w ocenie nie do końca zrozumiałe dla przeciętnego widza. Fitness sylwetkowe powinno nieść za sobą nie tylko piękno ciała, ale również radość z jego sprawności i wdzięk.

Fitness a kulturystyka cz.2

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zalety wypożyczania elektronarzędzi zamiast zakupu.

W dzisiejszych czasach, kiedy to technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe modele…