W dzisiejszych czasach duży parking to podstawa każdego miejsca użytku publicznego. Sporo osób, a zwłaszcza Panie wybierają te sklepy czy centra handlowe, które posiadają duże parkingi. Stanowi to swego rodzaju komfort oraz wygodę, gdyż wątpliwość czy będzie gdzie zaparkować samochód, odchodzi w dal. Dzięki temu nie trzeba przemierzać długich kilometrów z ciężkimi zakupami w drodze od sklepu do samochodu. A właśnie damskie zakupy często posiadają ogromne rozmiary i niekiedy ważą po kilka kilogramów.

Przy projektowaniu parkingu należy skupić się zarówno na walorach estetycznych, jak i prawnych. 

Zdecydowanie lepiej wygląda parking wykonany z eleganckiej kostki brukowej. Te wykonane po prostu z wylanego betonu są co prawda tańszą opcją ale prezentują się niestety gorzej. Bez względu na rodzaj wybranego wykończenia, przy aranżacji parkingu nie można zapomnieć o odpowiednim utwardzeniu podłoża. Koszty się co prawda zwiększają, ale jest to inwestycja na długie lata. Warto również ograniczyć ilość popularnych ozdobników, gdyż zajmują one potencjalne miejsca parkingowe. Wszelkie kwiaty lepiej schować do domu a klomby umieścić w ogródku.

Aspekty prawne związane z budową parkingu dotyczą miejsc, na których w przyszłości będzie parkować powyżej dziesięciu aut. W takim przypadku warunkiem aby budowa ruszyła jest uzyskanie pozwolenia. Podczas planowania takiego przedsięwzięcia w projekcie należy uwzględnić zarówno miejsca parkingowe stałe, okresowe oraz przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Liczbę miejsc na parkingu oraz sposób jego urządzenia należy uwzględnić w planie miejscowym oraz w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Plan zabudowy musi uwzględniać ponadto wymagane odległości między miejscami postojowymi.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…