Strefy zakazu lotów są wokół każdego lotniska i lądowiska. W obszernych, kształtowanych indywidualnie strefach kontrolnych wokół portów lotniczych konieczna jest zgoda kontroli lotów.

Z UAVO bez potrzeby uzyskiwania zgody możliwe są loty w odległości +1 km od CTR/ATZ (strefy kontrolowane lotnisk/ aktywnych stref ruchu lotniskowego lotnisk cywilnych) sprzętem o wadze do 0,6 kg i wysokości do 30 m ponad poziomem gruntu lub najwyższej przeszkody terenowej (w tym drzew) znajdującej się w promieniu 100 m od operatora, a także loty w odległości +6 km (od CTR/ATZ) sprzętem o wadze do 25 kg i wysokości do 100 m.

Rekreacyjnie nie można latać nad bankami, pocztami, muzeami, obiektami telewizyjnymi i radiowymi, portami morskimi i lotniczymi, elektrowniami, ujęciami wody, wodociągami i oczyszczalniami. ’

► Przestrzeganie prywatności jest naprawdę istotne – zwłaszcza jeśli używamy drona z kamerą. Nie wolno publikować żadnych nagrań osób bez ich pisemnej zgodny (np. w Internecie). To samo dotyczy zdjęć oraz nagrań budynków i działek, na których widać coś więcej niż to, co zobaczymy z publicznych dróg i placów. Jeśli komuś przeszkadza, że jest nagrywany przez obcego drona, powinien wziąć pod uwagę, że popularne modele dronów z kamerami są wyposażone w obiektywy o bardzo szerokim kącie (porównywalne z kamerami sportowymi). Jeśli dron jest oddalony o więcej niż 15 metrów, to zarejestrowane osoby są tak małe, że praktycznie nierozpoznawalne.

Dron
Dron

Oprócz zapoznania się z tymi wskazówkami powinniście jeszcze zasięgnąć informacji o dokładnej sytuacji prawnej lotów dronami, np. w pobliskim aeroklubie. No i – co oczywiste – powinniście przeczytać instrukcję obsługi waszego drona i faktycznie zgodnie z nią postępować. Szczegółowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa zagwarantują, że marzenie o lataniu nie stanie się kosztowym albo wręcz bolesnym koszmarem.

JAK ZROBIĆ DOBRE NAGRANIA

Najbardziej imponujące są filmy, które można zrobić tylko z użyciem drona. np. błyskawiczne wzniesienie. Wypróbujcie to zarówno z kamerą skierowaną poziomo, jak i pionowo w dół. To ostatnie daje fantastyczny efekt zoomu, który możecie zakończyć efektownym obrotem.

► Szybkość i wysokość lotu przekładają się na dynamikę nagrań: im wyżej leci dron. tym mniejsza zdaje się jego szybkość w stosunku do podłoża. I tak przy maksymalnej wysokości lotu szybki ruch w kadrze jest możliwy tylko przez obrót i wychylenie kamery. Z drugiej strony przy niskiej wysokości lotu podłoże nieomal pędzi przez kadr. Możecie dodawać scenom dramatyzmu, nalatując początkowo płasko na obiekt, a potem podnosząc drona do góry.

► Zbyt dużo nerwowości raczej szkodzi filmom. Z tego powodu unikajcie zbyt szybkich obrotów (wychyleń) i ruchów w zbyt wielu osiach równocześnie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia

1 Komentarz

  1. […] Drony – Marzenie o lataniu cz.6 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…