Sytuacja prawna: na co należy uważać

Drony ważące do pięciu kilogramów nieużywane w działalności gospodarczej (a więc wszystkie wymienione w artykule) pod względem prawnym zaliczane są do modeli lotniczych. Ich użytkowanie podlega nielicznym regułom, które jednak koniecznie trzeba mieć na uwadze:

Dron

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jeżeli używamy drona o wadze od 5 do 20 kg. Minimalna suma gwarancyjna OC określona jest na 3000 SDR (Specjalne Prawa Ciągnienia – to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, bezgotówkowa, o równowartości ok. 16 000 zł). Podstawowe ubezpieczenie kosztuje rocznie ok. 100 zł. Pamiętajmy jednak, że 16 000 zł to bardzo mało. Uwaga: używanie smartfonu bądź tabletu zamiast normalnego zdalnego sterowania może skutkować wygaśnięciem ochrony ubezpieczeniowej.

► Wysokość i dystans lotu są ograniczone: drony zawsze powinny pozostawać w zasięgu wzroku pilota (nawet jeśli pilot widzi obraz przesyłany z kamery). Muszą też być rozpoznawalne gołym okiem. W przypadku lotów rekreacyjnych i sportowych z udziałem modeli latających operator winien zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu. Oznacza to, że w mieście nie polatamy. Ale i poza nim musimy zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora.

Ważne: drony-zabawki ważące do 0,6 kg oraz drony wyścigowe mieszczące się w tym przedziale wagowym są wyłączone z przestrzegania powyższych zasad. Jeśli chcemy latać w mieście, musimy mieć UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator), czyli świadectwo uprawniające do sterowania dronem w celach innych niż sportowe czy rekreacyjne.

 

Czytaj dalej: https://elliegoulding.pl/drony-marzenie-o-lataniu-cz-6/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia

1 Komentarz

  1. […] Drony – Marzenie o lataniu cz.5 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…