Zaawansowana elektronika, akumulatory i technologia kamer umożliwiają budowę dronów i kwadrokopterów o fascynujących właściwościach. Polataliśmy nimi.

Słoneczny jesienny dzień w parku. Widać trawniki, drzewa, staw dla kaczek, a na trochę dalszym planie dwunastopiętrowe wieżowce. Pociągamy za małą dźwignię i 20 sekund później szybujemy 120 metrów nad ziemią. Wieżowce skurczyły się do rozmiarów pudełek na buty, pomiędzy którymi jeżdżą małe zabawkowe samochody. Naturalnie to nie my sami wznieśliśmy się w powietrze: polecieliśmy dronem, którego kamera strumieniuje fantastyczną panoramę na wyświetlacz zamocowanego na pilocie smartfonu.

Małe zdalnie sterowane maszyny latające sprawiają, że marzenie o lataniu stało się dla każdego dostępne jak nigdy wcześniej – i to bez licencji pilota. Umożliwił to postęp technologiczny, dzięki któremu niewielkie kwadrokoptery latają coraz bardziej precyzyjnie, są coraz bardziej wytrzymałe, pozwalają uzyskiwać nagrania wideo i zdjęcia o coraz lepszej jakości. Współczesna technologia umożliwia nawet absolutnym nowicjuszom bezpieczne loty bez upadków i zderzeń. W zależności od budżetu i wymagań istnieją różne klasy dronów: od zabawek po półprofesjonalne urządzenia z kamerami.

Tak latają kwadrokoptery

Pojęcie „dron” oznacza w szerokim rozumieniu wszystkie bez-załogowe sprzęty jeżdżące i latające – my natomiast rozumiemy przez nie zdalnie sterowane kwadrokoptery (i multikoptery) do zastosowań amatorskich. Wszystkie skonstruowane są według tej samej zasady: cztery lub więcej niewychylanych wirników ze sztywnymi łopatami jest rozmieszczonych wokół urządzenia. Polowa z nich obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, druga połowa w przeciwnym. Stabilizacja, sterowanie i ruch postępowy odbywają się wyłącznie wskutek zmiany prędkości obrotowej pojedynczych wirników (patrz też: ramka 1106). To sprawia, że budowa mechaniczna drona jest prostsza niż choćby modelu helikoptera, który wymaga łopat wirnika ze zmiennym kątem natarcia i równoważącego wirnika ogonowego.

Drony
Drony

O ile w najprostszych zabawkowych kwadrokopterach stabilizacja i sterowanie zależą całkowicie od pilota, o tyle bardziej złożone modele stabilizują się same – GPS, systemy optyczne, akcelerometry i barometry utrzymują statek powietrzny w ruchu pionowym i poziomym w tej samej osi, dopóki drążki sterownicze nie zostaną wychylone z pozycji neutralnej.

Mimo wszystko warto poćwiczyć sterowanie na małym mini-dronie, zanim odważymy się na konfrontację z większym i droższym statkiem latającym, bo jego procedury stabilizujące mogą zawieść, kiedy zmieni się tlo albo dojdzie do utraty sygnału GPS.

Zanim kupicie sobie droższego drona, warto zasięgnąć informacji o praktycznych aspektach latania dronami. Minidrony i FPV racery są używane w domu albo na lotnisku – służą wyłącznie do tego, by zapewnić przyjemność z latania. Zadaniem drona z kamerą jest rejestracja fascynujących nagrań natury, a to już wymaga poważnych nakładów: bynajmniej nie kompaktowego drona (pudełko do transportu DJI Phantom 4.: 22x30x36 cm) trzeba najpierw dostarczyć tam, gdzie mają powstać nagrania – przy górskiej wędrówce to prawdziwe wyzwanie. Krótki czas pracy na akumulatorze, wynoszący maksymalnie 20 minut, ogranicza czas nagrywania, które przecież zwłaszcza na początku wymaga wielu prób. Gdy kupuje się drona z kamerą, należy więc zawsze od razu dokupić przynajmniej jeden zapasowy akumulator.

Czytaj dalej: https://elliegoulding.pl/drony-marzenie-o-lataniu-cz-2/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Stylowe ozdoby do włosów

Wykorzystując ozdoby do włosów można znacznie zmienić charakter całej fryzury. Dlatego war…