Drewno połupane i pocięte

Mniej roboty będziemy mieli zamawiając drewno połupane i pocięte na wymiar. Najczęstsza długość drewna mieści się w przedziale 25-33cm. To wymiar uniwersalny, pasujący do większości palenisk, szczególnie mniejszych. W wielkich paleniskach lepiej stosować dłuższe kawałki 35-50cm. W przypadku świeżego drewna wymiar długości cięcia można ustalić z producentem. Często-drewno pocięte dowożone jest luzem na przyczepie. W takich sytuacjach powinniśmy ostrożnie podchodzić do ceny drewna, pamiętając, że nasypowy metr to jedynie 0,7 metra ułożonego. Dopiero cena przeliczona razy 1,3 odsłania prawdziwy koszt drewna. Drewno świeże ułożone w skrzyniach możemy stawiać bezpośrednio na wietrznym placu, przestrzegając kilku zasad. Skrzynie możemy postawić jedna na drugą, przy czym górna, wypełniona z nadmiarem, musi być zabezpieczona od góry folią. Dzięki temu woda deszczowa będzie spływała na zewnątrz, a także szybciej będzie nagrzewało się drewno. Między tak poustawianymi skrzyniami należy zachować odległość 0,4 metra z każdej strony, tak by wiatr mógł odprowadzać wilgoć wydostającą się ze szczap. Podobne zasady obowiązują, jeśli wstawimy drewno pod wiatę, tyle że wówczas nie musimy przykrywać górnej skrzyni folią. Pamiętajmy, że miejsca zasłonięte od wiatru, to miejsca niewłaściwe dla suszenia drewna. W zawietrznym miejscu wyschnie ono 3 razy szybciej i do tego nie spleśnieje. Układając drewno w sztaplach, warto postawić je na legarach czy belkach, a nie bezpośrednio na ziemi. Pocięte kawałki na narożnikach sztapli możemy ułożyć prostopadle do reszty, dzięki temu wzmocnimy stabilność sztapla. Wierzchnią warstwę sztapla powinniśmy przykryć zabezpieczonym przed podmuchami daszkiem, tak by nie mogła do środka zaciekać woda.

Po wysuszeniu drewna powinniśmy ułożyć je przed zimą w drewutni. Bardzo dobrym rozwiązaniem na wysuszenie mniejszych ilości drewna są zadaszone stojaki ogrodowe. Można w nich ułożyć do kilkunastu metrów drewna.

Samodzielne przygotowanie opału

W odróżnieniu od poprzednich opcji możemy samodzielnie kupić okrąglaki w nadleśnictwie bądź na jakiejś giełdzie internetowej typu e-drewno. Możemy także, jeśli ktoś jest bardzo zdesperowany, kupić tzw. „gałęziówkę”, samodzielnie i niedrogo wyrąbać cieńsze drewno w lesie. Polecam twarde gatunki drewna: jesion, grab, buk. akację, dąb. Niezłym opałem jest także brzoza i klon. Zorganizować musimy dostawę okrąglaków z lasu na naszą posesję. Wałki najlepiej pociąć piłą łańcuchową, trzymając się ustalonej długości. Pozostaje łupanie. Cóż, dla domowego drwala to fraszka, wystarczy dobra fińska siekiera, splunięcie w ręce i zaczyna się „Siekierezada”. Praca z siekierą i klinem daje naprawdę frajdę i poczucie, że jest się twardym facetem.

Drewno do kominka
Drewno do kominka

Na rynku jest całe mnóstwo mniej lub bardziej profesjonalnych urządzeń do łupania, np. harpun drwala z ruchomym obciążnikiem, który wystarczy podnieść do góry i spuścić (ostrze harpunu rozłupie nawet twarde kłody). Ci. którzy chcą być bardziej „profi”. wybierać mogą w bogatej ofercie łuparek. To jednak wymaga już odrębnego opracowania.

Wszystkie wcześniej wymienione zasady obowiązują także tutaj. Przygotowanie świeżego drewna na opał to przede wszystkim zapewnienie drewnu optymalnych warunków do schnięcia! Powodzenia!

Lech Kowalewski

 

Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-5

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…