Zalety kupna drewna kominkowego

Jakie są podstawowe zalety kupowania drewna suszonego? Przede wszystkim możemy je składować bezpośrednio w zamkniętej (bezwarunkowo przewiewnej) drewutni. Unikamy tym samym całej roboty związanej z powietrznym suszeniem i przekładaniem drewna. Takie drewno możemy kupować nawet zimą, ponieważ nadaje się ono bezpośrednio do użycia. Nieco niższe będą koszty transportu, bo nie przewozimy wody zawartej w drewnie, która podnosi wagę nawet o 50%. Kupujemy objętościowo o 10% więcej drewna przy danej cenie, ponieważ drewno suszone kurczy się (siada w skrzyni), producenci muszą je dołożyć dla wypełnienia skrzyń. Jeśli to drewno będziemy prawidłowo przechowywać, bezpośrednio odczujemy jego wyższą kaloryczność i lepsze właściwości w trakcie palenia.

Drewno kominkowe połupane – niepocięte

Metrowe szczapy dostępne w niektórych regionach kraju są zdecydowanie tańsze. Możemy je zamówić ułożone na paletach albo w okrągłych wiązkach – balotach. W krajach alpejskich to bardzo popularny sposób przygotowywania drewna, jeśli nie dysponujemy sprzętem, taki balot można przeturlać na miejsce układania. Długie szczapy szybciej układa się na stertach, są one też bardziej stabilne. Sterty nie przewracają się. Po półrocznym suszeniu (przy ciepłym, suchym lecie), jeśli drewno jest już suche (popękania na końcówkach, wyraźnie lżejsza waga szczap, niewygłuszony dźwięk po puknięciu), pozostaje pociąć je na długość i ułożyć w drewutni.

Drewno do kominka
Drewno do kominka

Drewno można pociąć piłą łańcuchową z długim grotem nawet na stercie. Można je wiązkami kłaść na stojaku i obcinać łańcuchówką. Można także korzystać z tarczowych pił do cięcia drewna kominkowego. W odróżnieniu od popularnej, ale bardzo niebezpiecznej domowej „krajzegi”, lepiej stosować piłę tarczową przeznaczoną do cięcia opału. Piły te posiadają ruchomy stolik korytkowy na drewno, w którym ułożyć można wiązkę szczap. Cała tarcza jest zasłonięta. Praca z taką piłą jest bezpieczna i efektywna.

 

Czytaj dalej: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-6

Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-4

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

1 Komentarz

  1. […] Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-5 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…