Sprawdzenie suszenia drewna kominkowego

Najbardziej wiarygodnym testem na wilgotność drewna jest sprawdzenie go za pomocą wilgotnościomierza. pod warunkiem że jest on prawidłowo nastawiony na rodzaj drewna i że należycie działa. Możemy również przyjąć przybliżoną metodę wagi drewna, porównując wagę objętości danego gatunku drewna .

Drewno do kominka
Drewno do kominka

Jeśli nie możemy zastosować żadnego ze sposobów, proponuję podpytać producenta o ilość metrowych skrzyń, jakie jest gotów załadować na tira. Jeśli będzie miał dobrze wysuszony twardy buk, jesion lub dąb to załaduje 48 skrzyń, jeśli będzie mówił o 44 skrzyniach, to znaczy, że wilgotność sięga 30%. a jeśli 40 skrzyń – to powyżej 35%. Dla porównania, na tego samego tira możemy załadować aż 64 skrzynie z dobrze wysuszoną olchą i 56 skrzyń z wysuszoną brzozą. Cena takiego drewna powinna to zróżnicowanie wagowe uwzględniać.

Kupno drewna świeżego do kominka

Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, możemy kupić drewno połupane świeże. Powinno być tańsze od drewna suchego o 25-30%. Musimy jednak przy kalkulacji uwzględniać skurcz suchego drewna – 10%, pozostanie nam 15-20% różnicy w cenie. Trochę przy większych zakupach pochłonie z tego transport – świeże drewno jest zdecydowanie cięższe. Reszta to sprawa robocizny. Jeśli własnej nie liczymy do kosztów, to kalkulacja może być atrakcyjna. Mamy tu dwie opcje. Pierwsza – tańsza, to kupno drewna połupanego niepociętego (długości I m). druga – to kupno drewna połupanego i pociętego na wymiar.
Drewno świeże to drewno, które przede wszystkim musimy wysuszyć. Z jednego metra ułożonego drewna odparować musi najczęściej przeszło 200 litrów wody, dopiero wtedy osiągnie ono średnią wilgotność – około 22%. Stawiając sterty, musimy zachowywać się tak, jakbyśmy drewno wkładali do suszarni. Musimy mu zapewnić najwyższą temperaturę -nasłonecznienie i największy przewiew (zawietrzne, a nie zaciszne miejsce). Pamiętajmy, że sterta to nasz sposób na suszenie!

 

Czytaj dalej: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-5

Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-3

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

1 Komentarz

  1. […] Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-4 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…