Kupno drewna suszonego do kominka

Kupno drewna suszonego, ułożonego w skrzyniach, to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na to, byśmy do przyszłej zimy należycie się przygotowali (drewna ułożonego, a nie wrzuconego do skrzyni, to różnica około 30% ilości drewna!). Profesjonalne suszenie zapewnia obniżenie średniej wilgotności drewna do 22%

Sposoby suszenia drewna do kominka

Spotkać możemy kilka sposobów suszenia. Jednym z nich jest suszenie powietrzne, wymagające dłuższego, najczęściej rocznego wyprzedzenia, na bardzo zawietrznym placu. Drugim sposobem jest suszenie w tradycyjnych suszarniach na drewno – suszenie niskotemperaturowe. Trzecim sposobem jest suszenie w suszarniach wysokotemperaturowych, budowanych specjalnie dla drewna kominkowego. Każdy z tych sposobów suszenia ma swoje zalety, jak i wady. Suszenie powietrzne zapewnia względnie równomierną wilgotność w całym polanie, zależną w dużym stopniu od warunków atmosferycznych panujących w danym roku (opady, wiatry, słońce, temperatura, ale i mróz). Tego typu suszenie pozostawia także w drewnie więcej związków aromatycznych, ale jest bardziej narażone na zagrzybienia i rozwój pasożytów. Wymaga dobrania bardzo wietrznego placu i dobrze dopracowanego schematu składowania drewna (odległości między skrzyniami, rotacja skrzyń, nakrycie folią skrzyni wierzchniej).

Drewno do kominka
Drewno do kominka

Suszenie w suszarni niskotemperaturowej w zasadzie ma sens po dłuższym okresie składowania drewna na dworze. Wtedy spełnia funkcje wyrównania wilgotności, odparowania zewnętrznej warstwy i pasteryzacji. Łatwo jednak w takich suszarniach, w przypadku jakiejś awarii, uzyskać efekt odwrotny. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę, drewno ze środka skrzyni ma zazwyczaj wyższą wilgotność.

Suszenie wysokotemperaturowe powyżej 100 stopni Celsjusza (najczęściej 110-120°C) gwarantuje utrzymanie należytej wilgotności w większości polan (zależy to od ich grubości). Suszarnie tego typu pozwalają na wysuszenie drewna podczas każdej pogody, nawet w najmroźniejsze dni. Zapewniają także doskonałą pasteryzację. Nie możemy jednak mieć złudzeń, ’ że drewno po takich suszarniach jest całkowicie suche, szczególnie jeśli wsadzane jest tam drewno świeże. Możemy mówić tylko o średniej wilgotności, która będzie wyższa w środkowej części polan. Suszarnie wysokotemperaturowe zapewniają najbardziej pewny poziom zewnętrznej wilgotności drewna, gdy drewno jest sezonowane chociaż przez 40 dni. Ze względu na zróżnicowane techniki suszenia, należy bardzo starannie sprawdzać jakość kupowanego drewna.

 

Czytaj dalej: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-3

Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-1

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

1 Komentarz

  1. […] Poprzedni artykuł: https://elliegoulding.pl/drewno-kominkowe-cz-2 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przyszłość branży taxi: jak innowacje technologiczne zmieniają sposób, w jaki podróżujemy

W erze cyfrowej, w której żyjemy, innowacje technologiczne nieustannie kształtują i redefi…