Siarczanami nazywa się sole lub estry kwasu siarkowego. Jon siarczanowy, stanowiący resztę kwasową ma kształt czworościanu. Składa się bowiem z jednego atomu siarki oraz czterech atomów tlenu. Siarczany występują naturalnie w przyrodzie, szczególnie w żywności (nieprzetworzonej oraz fermentowanej).
Zastosowania siarczanów
Znane są one ze swojego szerokiego zastosowania. Siarczan wapnia wykorzystuje się w budownictwie do produkcji gipsu, siarczan miedzi w galwanotechnice, a siarczan magnezu odnajduje się w przemyśle, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Ester kwasu siarkowego i metanolu, czyli siarczan dimetylu stosuje się w preparatyce organicznej, czyli podczas przekształcania jednych związków w inne. Siarczan żelaza używany jest natomiast do suplementacji gleb. Dwa spośród wymienionych, czyli siarczan magnezu i miedzi dostępne są w sklepie chem-sklep.pl.
Obecność siarczanów w wodzie
Siarczany występują w wodach naturalnych. Trafiają tam poprzez wymywanie osadowych skał czy utlenianie siarczków metali ciężkich. Czasami ich obecność wynika z działania człowieka. Pochodzą wtedy ze spływających wód (np. kopalnianych), bądź ze ścieków przemysłowych i komunalnych. Siarczany zawarte są też w opadach atmosferycznych.
Większość wód naturalnych zawiera w sobie siarczany. Jeśli zachodzi działalność bakterii to przekształcić się one mogą w siarkowodór. Ma to miejsce jednak tylko w przypadku zanieczyszczonych wód oraz takich, których dostęp do tlenu jest utrudniony.
Czy siarczany są szkodliwe?
Dopuszczalna ilość siarczanów w wodzie nie może przekroczyć 250 mg/l, ponieważ wpływają one na jej właściwości, takie jak smak czy zapach, a także na zdrowie człowieka spożywającego je. Zbyt duża ekspozycja organizmu na siarczyny może powodować problemy z układem pokarmowym oraz działanie przeczyszczające.
Siarczany łączą się niekiedy z innymi minerałami, takimi jak wapń i magnez, co powoduje powstawanie zjawiska twardej wody. Przyczynia się to do problemów z praniem, zmienienia się smaku wody na gorzki, a także pogarszania stanu instalacji w wyniku zmniejszania światła rur.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.