Dom Technologia Czy siarczany są szkodliwe dla człowieka?

Czy siarczany są szkodliwe dla człowieka?

4 minut czytane
0
0
657

Siarczanami nazywa się sole lub estry kwasu siarkowego. Jon siarczanowy, stanowiący resztę kwasową ma kształt czworościanu. Składa się bowiem z jednego atomu siarki oraz czterech atomów tlenu. Siarczany występują naturalnie w przyrodzie, szczególnie w żywności (nieprzetworzonej oraz fermentowanej). 

Zastosowania siarczanów

Znane są one ze swojego szerokiego zastosowania. Siarczan wapnia wykorzystuje się w budownictwie do produkcji gipsu, siarczan miedzi w galwanotechnice, a siarczan magnezu odnajduje się w przemyśle, dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Ester kwasu siarkowego i metanolu, czyli siarczan dimetylu stosuje się w preparatyce organicznej, czyli podczas przekształcania jednych związków w inne. Siarczan żelaza używany jest natomiast do suplementacji gleb. Dwa spośród wymienionych, czyli siarczan magnezu i miedzi dostępne są w sklepie https://chem-sklep.pl/.

Obecność siarczanów w wodzie

Siarczany występują w wodach naturalnych. Trafiają tam poprzez wymywanie osadowych skał czy utlenianie siarczków metali ciężkich. Czasami ich obecność wynika z działania człowieka. Pochodzą wtedy ze spływających wód (np. kopalnianych), bądź ze ścieków przemysłowych i komunalnych. Siarczany zawarte są też w opadach atmosferycznych. 

 

Większość wód naturalnych zawiera w sobie siarczany. Jeśli zachodzi działalność bakterii to przekształcić się one mogą w siarkowodór. Ma to miejsce jednak tylko w przypadku zanieczyszczonych wód oraz takich, których dostęp do tlenu jest utrudniony.

Czy siarczany są szkodliwe?

Dopuszczalna ilość siarczanów w wodzie nie może przekroczyć 250 mg/l, ponieważ wpływają one na jej właściwości, takie jak smak czy zapach, a także na zdrowie człowieka spożywającego je. Zbyt duża ekspozycja organizmu na siarczyny może powodować problemy z układem pokarmowym oraz działanie przeczyszczające. 

 

Siarczany łączą się niekiedy z innymi minerałami, takimi jak wapń i magnez, co powoduje powstawanie zjawiska twardej wody. Przyczynia się to do problemów z praniem, zmienienia się smaku wody na gorzki, a także pogarszania stanu instalacji w wyniku zmniejszania światła rur.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Technologia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zaoszczędzić na last minute: Porady i triki dla podróżnych

Podróżowanie w ostatniej chwili może być ekscytujące i ekonomiczne, ale wymaga również spr…