Transport specjalny to forma transportu, która odbywa się na nieco innych warunkach, niż zazwyczaj. To przewożenie nietypowego ładunku, które cechuje skomplikowana specyfikacja, gabaryty oraz materiały. To sprawia, że tego typu materiały muszą zostać przetransportowane w sposób nietypowy, lecz zgodny z zasadami ruchu drogowego. Ilość takich materiałów jest zbyt duża, aby umówić je wszystkie. Co wato wiedzieć o transporcie specjalnym? Czy warto korzystać  usług firm oferujących takie usługi?

Transport pojazdów

Transport specjalny
Transport specjalny

Transport samochodów jest niezwykle trudny, gdyż wymaga spełnienia wielu warunków oraz naczep, na których przewieziony może zostać dany pojazd. To sprawia, że firmy zajmujące się transportem specjalnym mają pełne ręce roboty. W grę wchodzą tutaj motocykle, samochody osobowe, oraz nawet łodzie, które bardzo trudno jest przewieźć.

Przewóz towarów chłodzonych

Ten rodzaj transportu potrzebny jest do przewozu materiałów, które wymagają stałej kontroli termicznej. Ładunki przewożone są w specjalnych chłodniach, które uniemożliwiają rozmrożenie lub zmianę temperatury na wyższą. Wiele materiałów w ten sposób mogłoby stracić swoje cenne właściwości. Materiały mogą być przewożone w specjalnych lodówkach lub kontenerach. Wszystko zależy od ilości danego materiału.

Przewożenie towarów niebezpiecznych

To jedna z najbardziej ryzykownych form transportu. Towary przewożone w ten sposób mogą cechować się dużą wybuchowością oraz toksycznością Podczas przewożenia niebezpiecznych odpadów konieczne jest zabezpieczenie samochodu.

Towar ponadgabarytowy

Przewożenie takiego materiału wręcz wymaga transportu specjalnego. Elementami mogą być poszczególne złączenia mostów lub inne elementy konstrukcji budowli. Konieczne jest oznakowanie takiego pojazdu oraz często asysta samochodu pilotowego. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu drogowego otrzymają informacje o zachowaniu większej ostrożności, a pojazd będzie mógł przewozić dany materiał. Przewóz materiałów ponadgabarytowych bez spełnienia poszczególnych wymagań jest zabroniony.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zalety wypożyczania elektronarzędzi zamiast zakupu.

W dzisiejszych czasach, kiedy to technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe modele…