Dom Motoryzacja Co to jest i do czego służy geowłóknina drogowa?

Co to jest i do czego służy geowłóknina drogowa?

7 minut czytane
0
0
228
Geowloknina drogowa

Dlaczego geowłóknina to świetny sposób na ochronę środowiska i promowanie bezpieczeństwa

Geowłókniny są wykorzystywane do ochrony środowiska i promowania bezpieczeństwa. Wykonane są z materiałów odpornych na warunki pogodowe ale i są bardzo odporne na ruch uliczny. Są również łatwe w instalacji, transporcie i konserwacji.

Geowłókniny mają wiele zalet dla środowiska, w tym poprawiają jakość gleby, zapewniają lepszy drenaż, zapobiegają erozji, zmniejszają spływ wód burzowych i poprawiają jakość powietrza. Pomagają również w promowaniu bezpieczeństwa, chroniąc drogę przed gruzem, takim jak skały lub śnieg. Aby dotrzymać terminów budowy bez uszczerbku dla ochrony środowiska lub norm bezpieczeństwa, geowłókniny należy instalować jak najszybciej po rozpoczęciu budowy. Na przykład jedno z badań wykazało, że geowłókniny nad drenami mogą zmniejszyć zarówno prędkość, jak i rozprzestrzenianie się spływu wód opadowych. Spowoduje to zmniejszenie powodzi, erozji i sedymentacji pobliskich dróg wodnych. Geowłókniny doskonale chronią również glebę przed erozją wodną i wietrzną. W przeciwieństwie do gleb pokrytych twardymi powierzchniami, takimi jak chodniki lub beton, które są podatne na znaczną erozję wietrzną i wodną, odsłonięta gleba pokryta geowłókniną jest chroniona przed erozją spowodowaną warunkami pogodowymi lub ulewnymi deszczami. Geotekstylia są również skutecznym środkiem kontroli pyłu powstającego podczas prac budowlanych.

Jak wybrać najlepszą geowłókninę do potrzeb swojej drogi

Geowłókniny służą do stabilizacji gruntu i zapobiegania erozji. Są również wykorzystywane do budowy dróg, autostrad, mostów i innych projektów inżynierii lądowej. Geowłóknina to materiał przypominający tkaninę, który jest wykonany z materiałów geosyntetycznych, takich jak włókno szklane i poliester.

Geowłókniny mogą być wykonane z kilku materiałów, w tym:

– Włókno szklane

– Poliester

– Polipropylen

Geowłóknina polipropylenowa a geowłóknina poliestrowa – którą wybrać

Istnieją dwa rodzaje geowłóknin, polipropylen i poliester. Najpopularniejszym z nich jest geowłóknina polipropylenowa. Jest to lekki, elastyczny i trwały materiał, który może być używany do różnych zastosowań. Geowłóknina poliestrowa jest również znana jako geowłóknina „plastikowa” lub „syntetyczna”. Jest mocniejszy niż geowłóknina polipropylenowa, ponieważ zawiera więcej włókien. Jednak ten rodzaj materiału może być używany tylko do określonych zastosowań, takich jak systemy kontroli erozji i odwadniania, ponieważ nie radzi sobie z wodą pod wysokim ciśnieniem ani chemikaliami. Geowłóknina jest zbudowana z dwóch lub więcej warstw tkaniny, które są owinięte wokół siebie. Warstwa wewnętrzna jest najtrwalsza i dzięki swojej grubości może wytrzymać duży nacisk. Warstwa zewnętrzna jest cieńsza i mniej wytrzymała, ponieważ ma znacznie mniej włókien. Bez względu na to, jaki rodzaj geowłókniny wybierzesz, włókno użyte w tym materiale zawsze będzie „naturalne”. Nie można go w żaden sposób farbować ani poddawać obróbce, dzięki czemu zawsze będzie miał neutralny kolor, który komponuje się z naturalnym otoczeniem.

Jak zamontować geowłókninę na drodze – przewodnik krok po kroku

Geowłókniny można montować na różne sposoby, ale najczęstszym sposobem jest użycie worka z geowłókniną i zainstalowanie go za pomocą palików. Torby z geowłókniny są umieszczane na wierzchu drogi, a następnie wbijane w ziemię wokół nich paliki. Przewodnik krok po kroku, jak zainstalować geowłókniny na drogach – Cement, guma lub Geogard

1. Wykop dziurę w ziemi na tyle szeroką i głęboką, aby pomieścić rozpiętość worka z geowłókniną

2. Umieść tymczasowy słupek co 5 stóp wokół zewnętrznej krawędzi geowłókniny

3. Ustaw stopę na słupkach i umieść na niej geowłókninę

4. Wypełnij otwór cementem i pozostaw na 24 godziny, aby dobrze związał

5. Usuń słupki i żwir

6. Zetrzyj krawędź geowłókniny

7. Wypełnij asfaltem lub drobnoziarnistym materiałem

8. Zagęść

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zaoszczędzić na last minute: Porady i triki dla podróżnych

Podróżowanie w ostatniej chwili może być ekscytujące i ekonomiczne, ale wymaga również spr…