KOSZTY MODERNIZACJI

Wydatki na zamontowanie w domu instalacji alarmowej są bardzo zróżnicowane i zależą od poziomu zastosowanych zabezpieczeń, powierzchni budynku oraz jakości i ceny urządzeń. Przykładowo za czujnik ruchu zapłacimy od 20 do 60 zł. Czujnik zbicia szyby kosztuje ok. 130 zł, a czujnik gazów usypiających – 170-200 zł. Za sygnalizator zapłacimy 70-170 zł, a za centralę alarmową przynajmniej 150 zł. Do kosztu zakupu elementów instalacji trzeba doliczyć okablowanie i montaż (500-800 zł). Za abonament za monitorowanie posesji przez agencję ochrony zapłacimy 40-100 zł miesięcznie. Alarm zamontowany wewnątrz budynku może spłoszyć intruza, ale zanim do tego dojdzie, włamywacz może wyrządzić sporo szkód. Przykładowo naprawa zniszczonych drzwi tarasowych oznacza poważny wydatek. Aby tego uniknąć, warto rozszerzyć ochronę także na teren posesji.

 

 

Najczęściej tworzy się dwie strefy bezpieczeństwa – w linii ogrodzenia oraz przy budynku. Na barierze otaczającej działkę montuje się czujniki wstrząsowe. Podczas próby sforsowania ogrodzenia reagują one na wibracje, co skutkuje uruchomieniem alarmu. Bardzo ważne jest odpowiednie skalibrowanie czułości urządzeń – aby nie reagowały na silniejszy wiatr, padający deszcz czy grad. Alarmu nie powinny wywoływać też małe zwierzęta, np. koty.

instalacje alarmowe
instalacje alarmowe

Z kolei w dowolnym miejscu na posesji ustawia się bariery podczerwieni. Emitują one wiązki promieni, widoczne tylko w podczerwieni. Ich przecięcie przez włamywacza aktywuje alarm. Również w tym przypadku najistotniejszą kwestią jest wykluczenie fałszywych alarmów. Warto więc zakupić system dobrej klasy, który odróżnia ruch małych zwierząt czy spadające liście od prawdziwego zagrożenia. Bariery różnią się zasięgiem – od kilku do nawet 100 m. Komunikują się ze sobą i z centralą za pomocą kabli bądź bezprzewodowo.

Na ścianach domu – przede wszystkim w pobliżu okien i drzwi tarasowych – montuje się zaś specjalne czujki ruchu, przystosowane do pracy na zewnątrz budynku. Podobnie jak w przypadku urządzeń stosowanych w domu, najskuteczniejsze są modele dualne. Do wykrycia intruza wykorzystują one zarówno promieniowanie podczerwone (cieplne), jak i mikrofale.

Uzupełnieniem zewnętrznej instalacji alarmowej jest system monitoringu, umożliwiający obserwowanie tego, co dzieje się na posesji. Składa się on z umieszczonego w domu monitora, kamer przemysłowych, rejestratora oraz przewodów zasilających i sygnałowych – o ile urządzenia nie komunikują się bezprzewodowo. Prawidłowe działanie instalacji zależy od właściwego rozmieszczenia kamer. Muszą być one zamontowane tak, aby swoim zasięgiem obejmowały miejsca najbardziej zagrożone włamaniem – przede wszystkim okna oraz drzwi tarasowe i boczne.

Kamery często zastępowane są znacznie tańszymi atrapami, których zadaniem jest odstraszanie złodziei. Z wyglądu nie różnią się one od oryginałów, niektóre modele wyposażone są nawet w świecącą diodę i czujnik ruchu, dzięki czemu ustawiają się w kierunku poruszającego się obiektu. Ważnym elementem instalacji alarmowej są sygnalizatory. Montuje się je na zewnątrz domu, w miejscach widocznych, ale trudno dostępnych dla intruza.

Jeszcze trudniej oszacować wydatki na instalację inteligentną. W przypadku najprostszego systemu trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej 5000 zł (wersja bazowa). Za bardziej skomplikowane instalacje zapłacimy dziesięciokrotnie tyle, a nawet więcej.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Majsterkowicz

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…