Badanie USG, czyli ultrasonografia, badanie ultrasonograficzne, jest jedną z najnowocześniejszych technik przeznaczonych do badań diagnostycznych. Wynik badania lokalizuje miejsce schorzenia, określa metodę leczenia i cechy profilaktyki. Badanie USG  Opole jest badaniem obrazowym, oznacza to, że na ekranie urządzenia lekarz widzi kształt i wielkość poszczególnych narządów wewnętrznych. Tym badaniem sprawdza się stan wątroby, trzustki, nerek, piersi, jajników czy moszny. Poprzez USG wykrywa się zgrubienia czy guzy, ginekolog ocenia stan szyjki macicy i prawidłowość rozwoju płodu. USG służy również do bieżącego kontrolowania zabiegów biopsji.

Badanie USG, na czym polega?

Aby mieć wgląd do wnętrza ludzkiego ciała urządzenie wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości – od 1 do 10 MHz, czyli takie, które ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. Fale wnikają do ciała i rozchodzą się po nim, nie uszkadzając jednak komórek. Badanie USG jest nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla człowieka. USG nie wymaga też wprowadzania do organizmu płynów czy preparatów w celu uzyskania kontrastu w obrazie.

Badanie USG
Badanie USG

Ponieważ każdy z narządów wewnętrznych odbija ultradźwięki w inny sposób, a posiadając wiedzę: „w jaki sposób”, rozpoznaje się jego strukturę. Urządzenie do badania USG z odbitych fal niejako tworzy obrazy i buduje kształty organów, dzięki temu można rozpoznawać ich strukturę i doszukać się anomalii.

Badanie USG – przebieg

Istotną częścią urządzenia do badania USG jest jego głowica, wewnątrz której znajduje się przetwornik ultradźwięków. To dzięki niemu następuje zamian impulsów akustycznych pochodzących od fal dźwiękowych na elektryczne, które dają obraz narządu widziany w monitorze urządzenia.

Specjalista przeprowadzający badanie przesuwając głowicę po wysmarowanym żelem fragmencie ciała otrzymuje obraz badanego narządu. Badanie to jest całkowicie skuteczne dla większości tkanek miękkich, jednak nie stosuje się go do badania tkanki kostnej, wnętrza przewodu pokarmowego czy płuc, organy te bowiem nie przepuszczają ultradźwięków i wymagają innych technik diagnostycznych.

 

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dla Ciała

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…