Znalezienie kałuży płynu pod samochodem sprawia, że stajesz się nerwowy? Zastanawiasz się, czy Twoje auto doznało poważnej usterki? Zanim popadniesz w panikę, sprawdź źródło wycieku.

W samochodzie jest wiele różnych płynów. Wyszukiwanie wycieków samochodowych bywa karkołomnym zadaniem, szczególnie dla niedoświadczonego kierowcy. Kiedy jakiś mechanizm ulega awarii, nie jest niczym niezwykłym, że olej, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy lub paliwo wyciekają i tworzą kałużę. Czasami przeciek oznacza, że auto wymaga naprawy w warsztacie, ale w miesiącach letnich zwłaszcza, wyciek z samochodu jest zazwyczaj nieszkodliwy – istnieje prawdopodobieństwo, że chodzi tylko o wodę kondensacyjną z klimatyzacji.

Gdy jest wilgotno i ciepło na zewnątrz, może wystąpić proces kondensacji. Oceń wyciek prawidłowo. Jeśli jest to czysta ciecz bez zapachu – to mamy do czynienia ze zwykłą wodą.

Lokalizacja wycieków samochodowych
Lokalizacja wycieków samochodowych

Wyciek oleju

Niekiedy usterka ma poważniejszy charakter. Jeśli ciecz wypływająca spod samochodu jest zabarwiona, może to być płyn chłodniczy lub olej. W takim wypadku, auto powinno zostać odstawione do warsztatu.

Zacznij od upewnienia się, że płyn rzeczywiście pochodzi z twojego samochodu. Ustaw swój samochód na płaskiej powierzchni, aby upewnić się, czy powstają nowe kałuże. Jeśli tak, spróbuj ustalić, skąd wycieka płyn. Sprawdź także poziom wszystkich płynów. Jeśli, któregoś płynu ubyło w nadmiarze, prawdopodobnie w tym miejscu nastąpiła usterka.

Wyciek paliwa

Dopuszczalne jest prowadzenie samochodu do warsztatu, nawet jeśli wycieknie trochę oleju lub płynu chłodniczego, pod warunkiem, że ich wskaźniki zużycia są na akceptowalnym poziomie. Jeśli mowa jest o płynie hamulcowym, nie powinieneś mieć takiej możliwości. Wyciek paliwa zaś stanowi bezwzględny zakaz uruchamiania auta. Często w systemie występuje ciśnienie, które sprawia, że benzyna rozpylana jest jeszcze intensywniej, a ryzyko, że zacznie się palić, jest ogromne.

Rozpoznawanie płynów:

  • Czysty płyn bez zapachu – zwykła woda.
  • Lekko zabarwiona ciecz – zwykle płyn chłodniczy.
  • Ciemnobrązowy lub czarny płyn – prawdopodobnie olej silnikowy.
  • Czerwona oleista ciecz – zwykle olej przekładniowy.
  • Benzyna lub olej napędowy o intensywnym zapachu – paliwo

Wyszukiwanie wycieków samochodowych może okazać się dla nas zbyt trudnym zadaniem, pomimo zastosowania się do wyżej wymienionych wskazówek. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć porady fachowca lub przetransportować swoje auto do warsztatu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Motoryzacja

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…