Za nasze zdrowie odpowiada bogaty stan pożytecznej flory bakteryjnej jelit, który uwarunkowany jest wprowadzaniem do organizmu wraz z pożywieniem, prozdrowotnych szczepów bakterii probiotycznych.

Na początku XX wieku Mieczników wykazał, że bakterie dostarczane wraz pokarmem do przewodu pokarmowego wywierają dobroczynny wpływ na zdrowie gospodarza.

Współcześnie wiadomo, że odpowiedni zespół żywych bakterii probiotycznych jest w stanie wyprowadzić organizm ze stanu dysbiozy. To ich obecność i zdolność do zasiedlania przewodu pokarmowego człowieka na odpowiednio wysokim poziomie, sprzyja załagodzeniu objawów alergii pokarmowej i atopowej, wspiera proces przemiany materii, rozkład przyjmowanego pokarmu oraz przyswajanie jego wartości odżywczych.

Bakterie probiotyczne wykazują zdolność wspierania i wzmacniania pracy układu immunologicznego oraz wzmacniania naczyń krwionośnych, przyczyniając się do odbudowy prozdrowotnej mikroflory jelit. Układ immunologiczny wspomagany jest przez bakterie probiotyczne, między innymi poprzez neutralizację patogenów oraz innych czynników docierających do wnętrza naszych organizmów ze świata zewnętrznego (w tym np. wolne rodniki, alergeny czy metale ciężkie znajdujące się w pożywieniu i w powietrzu).

Organizm człowieka potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej ilości i różnorodności prozdrowotnej, probiotycznej flory bakteryjnej. Niestety, jest ona w nas dziesiątkowana i wyniszczana przez wiele czynników. Do najważniejszych należą stres, antybiotyki, wolne rodniki, niesterydo-we leki przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej, leki hormonalne i inne. Dlatego też jest tak istotne, by pamiętać i dbać o systematyczne uzupełnianie jej niedoborów. Gdy o to nie zadbamy, dochodzi między innymi do znacznego ograniczenia zdolności wychwytywania i neutralizacji niechcianych alergenów.

Zależność pomiędzy składem mikrobiologicznym jelit a alergią pokarmową czy wziewną doczekały się licznych badań. Współcześnie na całym świecie realizowane są programy badawcze analizujące wpływ różnorodnych czynników na przebieg leczenia alergii. Na razie jednak podstawowym i sprawdzonym rozwiązaniem są badania nadwrażliwości pokarmowej IgG, a także IgA, identyfikacja alergizujących pokarmów i ustawienie odpowiedniej diety wykluczającej produkty będące źródłem zdiagnozowanego problemu. Przy czym wskazane jest, by dieta ta uwzględniała spożywanie odpowiedniej ilości i jakości żywych szczepów bakterii probiotycznych zdolnych do zasiedlania całej przestrzeni jelit.

Komentarze

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Studia przypadków udanych projektów zrealizowanych przy użyciu wypożyczonego sprzętu budowlanego: lekcje i wnioski.

Wykorzystanie wypożyczonego sprzętu budowlanego staje się coraz bardziej popularne wśród f…